Status prawa jazdy - Jak sprawdzić?

6 sierpnia 2021 | Aktualizacja: 14 maja 2022 | 3 min. czytania

W każdym momencie i bez wychodzenia z domu można sprawdzić, jaki jest status prawa jazdy i kiedy będzie ono gotowe do odbioru. Jak i gdzie to zrobić? Wszystko zostało opisane w poniższej instrukcji.

Status prawa jazdy - Jak sprawdzić?
Status prawa jazdy - Jak sprawdzić?

Status prawa jazdy

Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy marzeniem każdego nowego kierowcy jest samodzielnie zasiąść za kierownicą samochodu. Niestety, zanim to nastąpi, musi on posiadać dokument prawa jazdy. Aby je uzyskać, należy złożyć w wydziale komunikacji odpowiedni wniosek. 

Gdzie sprawdzić status prawa jazdy?

Status dokumentu prawa jazdy można szybko sprawdzić przez Internet. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych utworzyła serwis Info-Car, za pomocą którego można bez konieczności wychodzenia z domu sprawdzić status prawo jazdy lub status dowodu rejestracyjnego. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać o status dokumentu telefonicznie, w wydziale komunikacji, w którym składano wniosek o prawo jazdy. Istnieje również możliwość zrobienia tego osobiście.

Jak sprawdzić status prawa jazdy?

Sprawdzenie statusu prawa jazdy przez Internet, z pomocą serwisu InfoCar jest bardzo proste. Wystarczy podać numer PESEL, datę urodzenia lub numer PKK. 

Aby sprawdzić, czy dokument jest gotowy do odbioru, wystarczy wejść na stronę ​​​​InfoCar i wykonać kilka prostych kroków:

  1. wybrać opcję weryfikacji tożsamości: numer PESEL, data urodzenia lub numer PKK
  2. wpisać np. PESEL
  3. wpisać imię
  4. wpisać nazwisko
  5. kliknąć “Sprawdź”

Jakie są statusy prawa jazdy?

Podczas sprawdzania statusu prawa jazdy przy użyciu serwisu Info-Car, na ekranie pojawi się jeden z trzech komunikatów. Jak brzmią i co oznaczają? Oto one:

  • Przyjęto wniosek, trwa postępowanie administracyjne” - komunikat ten oznacza, że dokument nie jest jeszcze gotowy, a wniosek przechodzi dopiero weryfikację.
  • Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru” - ten komunikat jest jasny - można udać się do urzędu, aby odebrać prawo jazdy.
  • Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany” - taka informacja oznacza, że nastąpiła pomyłka przy uzupełnianiu danych, wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu lub prawo jazdy zostało już odebrane.

Jakie dokumenty należy zebrać w celu odebrania prawa jazdy?

Aby urzędnik wydziału komunikacji wydał gotowy dokument, trzeba okazać ​​​​​​dowód osobisty bądź paszport. Jeżeli nie jest to pierwsze prawo jazdy, należy także zabrać ze sobą stary dokument. Jeżeli nie jest to pierwsze prawo jazdy, należy także zabrać ze sobą stary dokument.


Powiązana sprawa