Rodzinny kapitał opiekuńczy – dodatkowe 500+?

12 stycznia 2022 | Aktualizacja: 24 lutego 2022

Od 1 stycznia 2022 roku rodzice mogą starać się o kolejne świadczenie na dziecko – rodzinny kapitał opiekuńczy. Potocznie mówi się, że kapitał to „dodatkowe 500 plus”, jednak okazuje się, że oba świadczenia nieco się od siebie różnią. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, czym jest rodzinny kapitał opiekuńczy i komu przysługuje!

Rodzinny kapitał opiekuńczy – dodatkowe 500+?
Rodzinny kapitał opiekuńczy – dodatkowe 500+?

Rodzinny kapitał opiekuńczy – dla kogo?

O nowe świadczenie mogą starać się rodzice lub opiekunowie dziecka w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje jednak tylko na 2. i każde kolejne dziecko w rodzinie. Jeżeli rodzice dziecka żyją osobno z powodu rozwodu czy separacji, jednak oboje naprzemiennie wychowują swojego potomka, mogą oboje starać się o świadczenie, które zostanie pomiędzy nich po równo rozdzielone.

Rodzinny kapitał opiekuńczy a 500 plus

Potocznie mówi się o rodzinnym kapitale opiekuńczym „dodatkowe 500 plus”, jednak więcej te świadczenia dzieli niż łączy. 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, zaś kapitał opiekuńczy przysługuje na 2. i każde kolejne dziecko w rodzinie, do 35. miesiąca życia. Jedyne podobieństwo stanowi kwota obu świadczeń – 500 złotych.

Wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego

Rodzinny kapitał opiekuńczy to wyjątkowe świadczenie – rodzice sami mogą wybrać, jaka kwota będzie trafiała na ich konto co miesiąc. Mają do wyboru dwie opcje: 500 złotych wypłacane przez 24 miesiące lub 1000 złotych wypłacane przez 12 miesięcy. Aby świadczenie zostało wypłacone w całości, wniosek powinno się złożyć od 1. dnia miesiąca, w którym dziecko skończy 9 miesięcy.

Przysługuje ci rodzinny kapitał opiekuńczy? Złóż wniosek jak najszybciej! Skorzystaj z naszego poradnika, w którym dokładnie opisujemy, jak złożyć wniosek oraz jakie dodatkowe dokumenty należy do niego dołączyć. Kliknij w poniższy link i dowiedz się więcej!

Szukasz pomysłu na prezent? Mamy dla Ciebie kilka propozycji. 


Powiązane sprawy