Program „Czyste Powietrze”, czyli jak zadbać o środowisko

27 stycznia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 3 min. czytania

Polska jest jednym z państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie. Normy czystości powietrza w niektórych miejscowościach są przekraczane o nawet 1000 procent! Aby walczyć ze smogiem, uruchomiono specjalny program „Czyste Powietrze” mający na celu zmniejszenie emisji substancji niebezpiecznych do atmosfery. 

Program „Czyste Powietrze”, czyli jak zadbać o środowisko
Program „Czyste Powietrze”, czyli jak zadbać o środowisko

Kilka słów o programie 

„Czyste Powietrze” to ogólnopolski program, którego celem jest walka ze smogiem. W jego ramach przewidziane jest dofinansowanie do wymiany starych pieców i docieplania domów jednorodzinnych. Poza tym możliwe jest uzyskanie środków na instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody, wentylacji mechanicznej oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej. A to wszystko po to, aby ograniczyć emisję szkodliwych gazów do atmosfery! 

„Czyste Powietrze” – dla kogo? 

O dofinansowanie w ramach programu może się starać osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, jej roczne zarobki nie przekraczają 100 000 złotych lub miesięczne zarobki jej i osób z nią mieszkających w przeliczeniu na osobę nie przekraczają 1400 złotych, jeżeli dzieli mieszkanie z kimś lub 1960 złotych jeżeli mieszka sam. Niektóre z warunków dotyczą podwyższonego dofinansowania – na przykład ten, wedle którego przychód wnioskującego prowadzącego działalność gospodarczą nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę!

Czas na formalności!

Wniosek wraz z dokumentami można złożyć na trzy sposoby: w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przez internet oraz listownie, wysyłając dokumenty na adres Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O jakich dokumentach mowa? Przede wszystkim potrzebny jest wniosek, skan dokumentu, który potwierdzi własność domu, oświadczenia z podpisami i danymi wszystkich współwłaścicieli i małżonka, a w przypadku starania się o podwyższone dofinansowanie – skan zaświadczenia, które do niego upoważnia. 

Rekomendacje – jak najłatwiej złożyć wniosek?

Osobiście polecamy skorzystać z okazji złożenia wniosku przez internet. W dobie pandemii jest to spore ułatwienie, gdyż niwelujemy w ten sposób prawdopodobieństwo zarażenia się koronawirusem. Proces takiego składania wniosku jest bardzo prosty, jednak wymaga posiadania profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Kilka prostych kliknięć, dołączenie kilku załączników i sprawa jest załatwiona! Nie trzeba się martwić również o to, że wniosek gdzieś zaginie – bezpośrednio po jego wysłaniu na podany przez nas adres e-mail przyjdzie wiadomość z potwierdzeniem złożenia wniosku.

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z programu „Czyste Powietrze”? Przygotowaliśmy instrukcję, w której zdradzamy więcej szczegółów o programie i dokładnie opisujemy procedurę składania wniosku! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa