Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – co to takiego?

23 grudnia 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 3 min. czytania

Istnieją okoliczności, w których bardziej opłacalnym jest dla kierowcy czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Jak wygląda procedura? Kiedy warto czasowo wycofać pojazd? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule!

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – co to takiego?
Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – co to takiego?

Czym jest wycofanie pojazdu z ruchu?

Jest to nic innego jak czasowe wyrejestrowanie pojazdu. W tym czasie kierowca nie może z niego korzystać i powinien zabezpieczyć go w taki sposób, aby znajdował się poza strefą ruchu. Poza tym należy zadbać o to, aby nikt nie był w stanie uruchomić silnika! Nie wszystkie pojazdy mogą zostać czasowo wycofane z ruchu… Kierowca może czasowo wyrejestrować samochód ciężarowy, ciągnik, autobus, przyczepę i inne. 

Kiedy warto wycofać pojazd z ruchu?

Jest kilka sytuacji, w których kierowcy bardziej opłaca się czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Taką decyzję warto podjąć, gdy planujemy gruntowny i długotrwały remont naszego pojazdu. Kolejnym powodem może być chęć zaoszczędzenia – gdy pojazd nie będzie używany, wydatki z pewnością się zmniejszą. Najogólniej mówiąc, jeżeli planujesz przed dłuższy czas (minimum 2 miesiące) nie korzystać ze swojego pojazdu, warto czasowo wycofać go z ruchu. 

Garść podstawowych informacji

Pojazd można wycofać na 2 do 24 miesięcy – w wyjątkowych sytuacjach można starać się o wydłużenie tego okresu, jednak nie może on przekroczyć 48 miesięcy. Wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami składamy w wydziale komunikacji urzędu miasta, gminy, starostwie powiatowym lub urzędzie dzielnicy (w przypadku Warszawy). Wycofanie pojazdu z ruchu jest płatne – im dłuższy czas wyrejestrowania pojazdu, tym większa opłata. Decyzję o czasowym wycofaniu dostajemy od ręki. 

Procedura

Przy składaniu dokumentów, urzędnik zatrzyma tablice i dowód rejestracyjny pojazdu, aby kierowca nie mógł się nim poruszać. Po zakończeniu okresu wycofania pojazdu, dostaniemy je z powrotem. Oprócz wniosku, należy przygotować dowód tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu oraz potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Urzędnik może również poprosić o kartę pojazdu, jeżeli została ona wydana. Chcąc przedłużyć okres wycofania pojazdu z ruchu, oprócz wcześniej wymienionych dokumentów należy mieć ze sobą również decyzję o czasowym wyrejestrowaniu pojazdu. 

Chcesz poznać dokładną procedurę czasowego wycofania pojazdu z ruchu? Przygotowaliśmy instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak czasowo wyrejestrować pojazd! Kliknij w link poniżej!
 


Powiązana sprawa