Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie? Sprawdź, co możesz zrobić

22 maja 2024 | Artykuł sponsorowany | 5 min. czytania

Zaniżone odszkodowanie OC to poważny problem, z którym zmaga się wielu kierowców. Zbyt niska kwota może sprawić, że osoba poszkodowana będzie musiała pokryć koszty naprawy auta z własnej kieszeni. Co można zrobić w sytuacji, gdy ubezpieczyciel wypłacił zbyt niskie odszkodowanie?

Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie? Sprawdź, co możesz zrobić
Otrzymałeś zaniżone odszkodowanie? Sprawdź, co możesz zrobić

Co sprawia, że tak wielu kierowców otrzymuje zaniżone odszkodowanie?

Nie ma wątpliwości co do tego, jaki jest podstawowy powód zaniżania odszkodowań. Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zaoszczędzić, wypłacając kierowcom niższe świadczenia. Duże znaczenie mają tutaj wyceny, które są przygotowywane przez rzeczoznawców. Bardzo często są one tworzone w sposób nieprawidłowy. Z tego powodu kwota odszkodowania jest zaniżona w stosunku do rzeczywistych kosztów naprawy pojazdu. 

Istnieje kilka podstawowych technik, które stosują rzeczoznawcy. Niejednokrotnie pomijają oni niektóre uszkodzenia, do których doszło w trakcie zdarzenia. Inną przyczyną może być uwzględnianie cen tańszych zamienników, a nie części oryginalnych. Owszem, wiele osób decyduje się na wykorzystywanie takich zamienników, jednak w przypadku odszkodowania powinny zostać uwzględnione ceny części oryginalnych. 

Kolejna kwestia może dotyczyć nieprawidłowej wyceny samej naprawy pojazdu. Jak wiadomo, ceny usług stale rosną – dotyczy to również warsztatów samochodowych. Zaniżenie kosztów związanych ze skorzystaniem z takiej usługi może sprawić, że różnica pomiędzy kwotą odszkodowania a rzeczywistym kosztem naprawy będzie bardzo duża. 

Zdarza się także, że ubezpieczyciel uznaje naprawę za nieopłacalną. W takiej sytuacji może on stwierdzić, że koszt naprawy będzie wyższy niż wartość auta. Okazuje się jednak, że w większości przypadków uznanie szkody za całkowitą jest bezpodstawne. 

Co zrobić, jeśli odszkodowanie zostało zaniżone?

Jeśli Twoje odszkodowanie zostało zaniżone, możesz zdecydować się na kilka różnych działań. Oczywiście najgorszych rozwiązaniem będzie zaakceptowanie sytuacji i pokrycie kosztów naprawy z własnej kieszeni. Nie warto tego robić! 

Lepszym pomysłem może być odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że samodzielna walka z ubezpieczycielem może być bardzo trudna, między innymi z uwagi na liczne formalności. Oczywiście jest szansa na to, że po takim odwołaniu firma ubezpieczeniowa wypłaci wyższe odszkodowanie. Należy jednak przygotować się na to, że decyzja może być odmowna. 

Co wobec tego można zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dopłaty do odszkodowania poprzez zawarcie umowy cesji wierzytelności. Korzystając z usług Take Care Polska, możesz liczyć na bezpłatną analizę Twojej sprawy. Jeśli okaże się, że należy Ci się dopłata, otrzymasz propozycję sprzedaży szkody OC. To opłacalne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród kierowców. 

obraz_1.jpeg

Na czym polega dopłata do odszkodowania? 

Dopłata do odszkodowania to specjalne świadczenie pieniężne – mogą na nie liczyć te osoby, które otrzymały zaniżone odszkodowanie od ubezpieczyciela. W celu uzyskania dopłaty należy zawrzeć umowę cesji wierzytelności z firmą, która specjalizuje się w dochodzeniu roszczeń. Cały proces jest całkowicie bezpieczny, a przy tym niezwykle prosty. Osoba poszkodowana sprzedaje swoje prawa do odszkodowania z OC, a w zamian otrzymuje dopłatę do odszkodowania. 

Co musisz zrobić? Wystarczy, że po nawiązaniu kontaktu z taką firmą przekażesz jej kosztorys naprawy otrzymany od ubezpieczyciela oraz decyzję w sprawie odszkodowania. Analiza dokumentów jest całkowicie bezpłatna i trwa zaledwie 2-3 dni robocze. 

Dlaczego warto skorzystać z dopłaty do odszkodowania? 

Dla większości kierowców największą zaletą dopłat do odszkodowania jest bardzo krótki czas realizacji. Nie trzeba długo czekać na pieniądze, co z kolei pozwala na szybką naprawę pojazdu. W przypadku sporu z ubezpieczycielem sprawa może trwać bardzo długo, a jej ostateczny wynik będzie niepewny. 

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również to, że wszystkimi kwestiami formalnymi – a przede wszystkim negocjacjami – zajmuje się pełnomocnik poszkodowanego, czyli firma specjalizująca się w dochodzeniu roszczeń. W ten sposób kierowca nie musi samodzielnie kontaktować się z ubezpieczycielem, który nie chce wypłacić odpowiedniego odszkodowania. 

Nie musisz godzić się na zaniżone odszkodowanie!

Problem z zaniżaniem odszkodowań przez ubezpieczycieli jest bardzo powszechny, o czym przekonało się wielu kierowców. Nie musisz jednak się na to godzić. Decydując się na dopłatę do odszkodowania, możesz zyskać dodatkowe środki na naprawę szkody – i to bez długotrwałego konfliktu z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera takie rozwiązanie.