ZUS stworzył symulator przyszłej emerytury!

26 lipca 2021

Zastanawiasz się, jak wysokie świadczenie będziesz otrzymywał po przejściu na emeryturę? Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje Polakom możliwość sprawdzenia wysokości emerytury, dzięki symulatorowi przyszłej emerytury. Wystarczy wejść na stronę PUE ZUS.

ZUS stworzył symulator przyszłej emerytury!
ZUS stworzył symulator przyszłej emerytury!

Sprawdź wysokość swojej emerytury!

Jeżeli zastanawiałeś się, jak wysoka będzie twoja emerytura, bez problemu możesz to sprawdzić. Wszystko za sprawą serwisu PUE ZUS, w którym znajduje się zakładka „Informacje o stanie konta ubezpieczonego”, w skrócie IOSKU. Każdy klient Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od roku może bez problemów sprawdzić wysokość swojego świadczenia emerytalnego. Warunkiem jest posiadanie konta na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Krok po kroku – jak sprawdzić wysokość emerytury?

Aby sprawdzić hipotetyczną wysokość swojej emerytury, należy zalogować się na swoje konto w PUE ZUS i wejść w zakładkę „Ubezpieczony”. Następnie, z menu po lewej stronie wybieramy opcję „Informacje o stanie konta”, a potem  „Informacja za 2020r.” Klikamy opcję „Szczegóły” i „Hipotetyczna emerytura”. Wówczas na ekranie powinny wyświetlić się dwie liczby. Pierwsza to wysokość emerytury w sytuacji, jeśli do osiągnięcia wieku emerytalnego (kobiety: 60 lat, mężczyźni: 65 lat) będziemy pracować i płacić składki o wysokości podobnej jak obecnie. Druga zaś sygnalizuje wysokość świadczenia wyliczoną na podstawie już wpłaconych składek. 

Za niska kwota?

Jeżeli liczba, która wyświetli się na ekranie, wyda ci się za niska, nie martw się – nie jesteś jedyną osobą mającą takie odczucia. Obecna średnia wysokość emerytury nie zadowala większości pracujących Polaków. Pamiętaj, że w ramach emerytury zdecydowanie więcej wpłacamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niż finalnie otrzymujemy. Wynika to z faktu, iż wysokość emerytur zależy w dużej mierze od tego, ile osób obecnie pracuje i wpłaca składkę. Przez starzejące się społeczeństwo, mamy w Polsce tendencję do zwiększania się liczby emerytów w stosunku do osób pracujących.

Jak samodzielnie obliczyć przybliżoną wysokość emerytury?

Jeżeli nie posiadasz konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, możesz samodzielnie spróbować obliczyć wysokość emerytury. Potrzebna jest do tego wartość stopy zastąpienia, czyli stosunku między średnim wynagrodzeniem a przeciętną nowo przyznawaną emeryturą. Obecnie wynosi ona około 40 procent – wystarczy zatem pomnożyć swoje obecne wynagrodzenie przez wartość stopy zastąpienia. Dla przykładu, jeżeli zarabiasz 3500 netto miesięcznie, twoja hipotetyczna emerytura wyniesie 1400 złotych. Warto jednak pamiętać, że stopa zastąpienia z roku na rok spada.