Zmiana matrycy VAT od 1 lipca 2020. Co stanieje? Co podrożeje?

24 marca 2020 | Aktualizacja: 24 listopada 2022

AKTUALIZACJA: Nowa matryca stawek VAT miała wejść w życie 1 kwietnia 2020. Z powodu koronawirusa, Ministerstwo Finansów zdecydowało o przesunięciu terminu na 1 lipca 2020.


Zmienia się matryca VAT. Co te zmiany oznaczają dla przedsiębiorców i konsumentów? Dla jakich produktów stawki VAT zostały obniżone, a dla jakich wzrosły? Sprawdź!

Zmiana matrycy VAT od 1 lipca 2020. Co stanieje? Co podrożeje?
Zmiana matrycy VAT od 1 lipca 2020. Co stanieje? Co podrożeje?

Nowa matryca stawek VAT – co objęły zmiany?

Przepisy dotyczące nowej matrycy weszły w życie 1 listopada 2019, a nowe stawki VAT zaczną być stosowane od 1 lipca 2020. Na czym polega zmiana matrycy VAT? Składa się na nią:

  • zmiana klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT – Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008) została zastąpiona przez PKWiU 2015 w zakresie usług, z kolei w zakresie towarów – przez Nomenklaturę scaloną (CN) lub Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych (PKOB),
  • uproszczenie systemu stawek VAT – objęcie w jak największym stopniu całych grup towarów, generalne obniżenie stawek, podwyżka stawek na nieliczne towary,
  • zmiana zakresu systemu ryczałtowego dla rolników – uproszczenie regulacji i rozszerzenie katalogu produktów rolnych,
  • wprowadzenie WIS (wiążącej informacji składkowej) – decyzji administracyjnej, ułatwiającej stosowanie przepisów dotyczących stawek VAT oraz zapewniającej podatnikom odpowiednią ochronę w tym zakresie.

Głównym celem zmiany matrycy VAT jest więc uproszczenie stawek i ułatwienie ich właściwego stosowania przedsiębiorcom. Dzięki niej wyeliminowana została sytuacja, w której dla bardzo podobnych towarów obowiązują różne stawki VAT.

Najlepszy program do faktur vat

Zmiany VAT – co potanieje?

Uproszczenie stawek w większości przypadków przyczyni się do obniżenia VAT. Pierwsze zmiany weszły w życie już w listopadzie 2019 – stawka dla e-booków i audiobooków spadła z 23% na 5%, a w przypadku e-prasy – z 23% do 8%. Od 1 lipca 2020 zaczną obowiązywać kolejne, niższe stawki – poniżej zestawiamy najważniejsze obniżki VAT:

Towar

Poprzednia stawka VAT

VAT od 1.07.2020

Pieczywo i ciastka

Trzy stawki – 5, 8 lub 23%

5%

Zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna

8%

5%

Owoce cytrusowe i tropikalne, niektóre orzechy

8%

5%

Musztarda, niektóre przyprawy przetworzone i korzenne

23%

8%

Żywność dla niemowląt i małych dzieci

8%

5%

Artykuły higieniczne (podpaski, tampony)

8%

5%

Na jakie towary VAT jest wyższy?

By zrównoważyć efekt uproszczenia matrycy VAT, stawki na niektóre towary zostały podwyższone. Jakie produkty podrożeją? Oto przykłady:

  • przyprawy nieprzetworzone (np. kurkuma, szafran, kmin) – stawka VAT wzrosła z 5% do 8% i wynosi teraz tyle samo, co w przypadku wszystkich innych przypraw,
  • lód do celów spożywczych oraz innych celów chłodniczych – wzrost z 8% na 23%,
  • owoce morza, wykonane z nich przetwory oraz kawior – wzrost z 5% VAT do 23%.

Koronawirus wpływa na decyzję o wdrożeniu matrycy VAT

Nowa matryca VAT miała wejść w życie od 1 kwietnia 2020. Jednak z powodu ogólnoświatowej pandemii koronawirusa oraz sporych zawirowań gospodarczych, 23 marca 2020 Ministerstwo Finansów poinformowało o przesunięciu tego terminu o 3 miesiące:

Min. T. #Kościński: Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów zw. z nowym #JKP VAT i #CRBR, zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie #NowaMatrycaVAT.

👉https://t.co/TzCUpVCQl3 pic.twitter.com/8b50VchCiw

— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 23, 2020