„Złap deszcz” i otrzymaj nawet 10 tys. zł!

10 kwietnia 2023 | Aktualizacja: 11 kwietnia 2023 | 3 min. czytania

Program „Złap deszcz” ruszył 3 kwietnia 2023 roku, dzięki niemu można zyskać nawet 10 tys. zł dofinansowania do zbiornika wodnego zatrzymującego wodę na posesji. Program ma charakter lokalny i nie jest prowadzony w całej Polsce. Jakie miasta oferują takie dofinansowanie?

„Złap deszcz” i otrzymaj nawet 10 tys. zł!
„Złap deszcz” i otrzymaj nawet 10 tys. zł!

Czym jest program „Złap deszcz”?

Program „Złap deszcz” znany jest również pod nazwą „Beczka plus”, istnieje od 2019 roku i nie jest on prowadzony na terenie całego kraju, a zajmują się nim poszczególne miasta. „Beczka plus” jest prowadzona między innymi we Wrocławiu, Toruniu, Krakowie oraz Gliwicach. O inicjatywie informują strony internetowe urzędów miast. Osoby zainteresowane powinny sprawdzić, czy ich miasto lub gmina oferują takie dofinansowanie

Pieniądze z budżetu gminy lub miasta mają na celu wspieranie inicjatywy ochrony zasobów wodnych, która polega na gromadzeniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.

Kto i jakie dofinansowanie może otrzymać? 

We Wrocławiu w 2022 roku wysokość udzielonych dotacji wyniosła 508.292,69 zł, dzięki temu wykonano 136 systemów deszczowych

Mieszkańcy danego miasta mogą liczyć na dotacje do 80 proc. kosztów instalacji. Beneficjentami dotacji mogą być: 

  • osoby fizyczne – dofinansowanie wynosi maksymalnie do 5 tys. zł,
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe – dofinansowanie wynosi maksymalnie do 10 tys. zł

Do czego można dostać dofinansowanie? 

Pieniądze z programu powinny zostać przeznaczone na zakup, transport oraz montaż instalacji zatrzymującej deszczówkę. Dofinansowanie można przeznaczyć na budowę:

  • ogrodów deszczowych, 
  • studni chłonnych,
  • podziemnych zbiorników na wody opadowe,
  • dachów retencyjnych,
  • pomp do wody deszczowej,
  • systemów nawadniania.

Kiedy można złożyć wniosek? 

Co roku do akcji dołączają nowe miasta, a w każdym z nich data rozpoczęcia programu może być inna. Osoba zainteresowana powinna sprawdzić tę informację na stronie internetowej urzędu miasta. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia informuje, że wnioski do programu „Złap deszcz” we Wrocławiu można składać od 3 kwietnia do 31 sierpnia 2023 roku. W Lublinie program trwał do 26 lutego 2023 roku. 

Dlaczego warto „łapać deszcz”?

Zbieranie i wykorzystanie wody deszczowej przynosi wiele korzyści. Można między innymi oszczędzić na rachunkach za wodę, zwłaszcza w sezonie letnim, podlewając ogród deszczówką lub myjąc nią samochód. Przy okazji osoby, które korzystają z wody deszczowej, przyczyniają się do ochrony środowiska, poprzez zmniejszanie zużycia wody z sieci wodociągowej. Może to w jakimś stopniu pomóc w walce z suszą w Polsce i poprawić sytuację gospodarki wodnej w kraju.