Zakład Ubezpieczeń Społecznych włącza się w pomoc Ukrainie

ZUS postanowił pomóc obywatelom zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Od teraz publikuje informacje na stronie internetowej również w języku ukraińskim, a także ułatwia odbieranie świadczeń tym, którzy nie mogą korzystać ze swoich ukraińskich kont bankowych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych włącza się w pomoc Ukrainie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych włącza się w pomoc Ukrainie

ZUS ułatwia odbieranie świadczeń

Napaść Rosji na Ukrainę doprowadziła do sytuacji, w której osoby pobierające polską emeryturę lub rentę na ukraińskie konta bankowe nie są w stanie skorzystać z tych świadczeń. ZUS postanowił pomóc poszkodowanym – wystarczy zgłosić się do najbliższej placówki ZUS, która następnie przekaże zgłoszenie do oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiedzialnego za wypłaty świadczeń na terytorium Ukrainy. Po rozpatrzeniu zgłoszenia wypłata emerytury lub renty zostanie wznowiona na nowy, polski rachunek bankowy.

Baza lokalowa dla uchodźców

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zadeklarowała, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w razie potrzeby jest w stanie udostępnić dla uchodźców z Ukrainy swoją bazę lokalową. ZUS ma około 1400 miejsc w ośrodkach szkoleniowych znajdujących się w całym kraju.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. Jesteśmy gotowi, gdyby wystąpiła taka potrzeba – deklaruje prof. Uścińska.

Informacje również po ukraińsku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi naprzeciw potrzebom uchodźców z Ukrainy. Na stronie internetowej ZUS-u pojawiły się pierwsze informacje w języku ukraińskim, aby ułatwić przybyszom zza wschodniej granicy zrozumienie procedur otrzymywania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych oraz rentowych. Już wkrótce na platformie PUE ZUS pojawi się możliwość składania wniosków w języku ukraińskim!