Z autostrad A2 i A4 zniknęły bramki! Jak opłacić przejazd?

6 grudnia 2021 | 2 min. czytania

Z pewnością wielu kierowców zauważyło, że z autostrad A2 i A4 zniknęły bramki – nie oznacza to jednak, że przejazd stał się bezpłatny. Teraz kierowcy muszą uiszczać opłatę za pomocą aplikacji e-TOLL lub Autopay.

Z autostrad A2 i A4 zniknęły bramki! Jak opłacić przejazd?
Z autostrad A2 i A4 zniknęły bramki! Jak opłacić przejazd?

Koniec bramek na autostradzie

Od 1 grudnia kierowcy pojazdów lekkich (osobowych oraz motocykli o dopuszczalnej masie poniżej 3,5 t) muszą korzystać z systemu e-Toll, gdyż z płatnych odcinków autostrady A2 Konin-Styków i A4 Wrocław-Sośnica zniknęły bramki. W ramach przejazdu kierowcy będą musieli wykupić elektroniczny bilet lub skorzystać z aplikacji e-TOLL. Korzystanie z rządowej aplikacji wzbudza w kierowcach mieszane uczucia, ale na horyzoncie pojawiła się już alternatywa.

e-TOLL i Autopay

Oprócz aplikacji e-TOLL, kierowcy mogą opłacić przejazd dzięki aplikacji Autopay. Aby z niej skorzystać, należy pobrać ją na swojego smartfona i dokonać rejestracji. Kolejnym krokiem jest określenie sposobu płatności – w przypadku dodania karty płatniczej, za przejazd płatnym odcinkiem autostrady z konta zostanie pobrana odpowiednia kwota. Należy pamiętać o tym, że w trakcie przejazdu aplikacja musi być uruchomiona lub działać w tle

Więcej zalet?

Okazuje się, że aplikacja Autopay może dużo bardziej przypaść kierowcom do gustu. Okazuje się, że Autopay nie powiela błędów e-TOLL, które wzbudzają najwięcej wątpliwości wśród kierowców.

e-TOLL Autopay
Wymaga ciągłych danych lokalizacyjnych Pobiera dane w oparciu o geofencing – nie śledzi kierowcy na całej trasie, odnotowuje moment minięcia bramek
Konieczność przedpłaty za przejazd Indywidualnie wyliczona kwota pobierana jest automatycznie z konta
Dostępna na systemy Android, IOS, Huawei Dostępna na systemy Android, IOS, Huawei
Musi być uruchomiona w trakcie przejazdu Musi być uruchomiona w trakcie przejazdu lub działać w tle

Aplikacja Autopay może okazać się wygodniejsza dla kierowców, którzy często poruszają się tymi odcinkami autostrady. Sympatie widać już po samych ocenach obu aplikacji - e-TOLL oceniany jest na 1,2 gwiazdki na 5, zaś Autopay - na ok. 4,5 gwiazdki na 5. Dotyczy to sklepów Google Play oraz App Store.