Wnioski do PFRON w 2023 roku można składać przez System Obsługi Wsparcia (SOW)

9 lutego 2023 | 2 min. czytania

Od stycznia 2023 roku wszystkie wnioski do PFRON w formie elektronicznej, które dotyczą dofinansowania uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz wniosków na likwidację barier technicznych, architektonicznych i barier w komunikowaniu się – trzeba składać w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). 

Wnioski do PFRON w 2023 roku można składać przez System Obsługi Wsparcia (SOW)
Wnioski do PFRON w 2023 roku można składać przez System Obsługi Wsparcia (SOW)

Wszystkie samorządy są zobowiązane do prowadzenia Systemu Obsługi Wsparcia (SOW) od 1 stycznia 2023 roku. System ma obsługiwać wnioski o dofinansowanie zadań z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych, czyli wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, likwidację barier architektonicznych, w komunikowaniu się i barier technicznych. Wszystkie wskazane dokumenty będą obsługiwane wyłącznie przez SOW.

Jak złożyć wniosek przez System Obsługi Wsparcia PFRON?

Należy przede wszystkim posiadać Profil Zaufany, aktywne konto mailowe oraz skany/ zdjęcia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i innych wymaganych załączników. Później procedura wygląda następująco:

  1. Rejestracja w Systemie Obsługi Wsparcia — trzeba zarejestrować się przez stronę internetową SOW klikając zakładkę „Rejestracja”. Należy podać swoje dane osobowe oraz zaakceptować regulamin. 
  2. Potwierdzenie konta poprzez link aktywacyjny. 
  3. Procedura składania wniosku:
  • wnioskodawca wybiera przycisk „Nowy wniosek” oraz zaznacza właściwe województwo i powiat,
  • jeżeli wybrany samorząd prowadzi nabory elektronicznych wniosków, wnioskujący zostanie przekierowany na odpowiednią stronę,
  • należy uzupełnić wniosek i dołączyć wymagane załączniki w formie skanów,
  • po wypełnieniu wniosku należy go wysłać za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Oprócz tego PFRON udostępniło również bezpłatną infolinię, z której w razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów, można korzystać w dni robocze od godziny 9:00 do 17:00.


Powiązane sprawy