Ważność bonu turystycznego może zostać wydłużona do dwóch lat!

10 maja 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 3 min. czytania

Do Sejmu trafił rządowy projekt dotyczący bonu turystycznego. Zakłada, że czas na wykorzystanie bonu, przyznanego po odwołaniu imprezy turystycznej z powodu COVID-19, zostałby wydłużony na okres dwóch lat zamiast roku. 

Ważność bonu turystycznego może zostać wydłużona do dwóch lat!
Ważność bonu turystycznego może zostać wydłużona do dwóch lat!

Ważność bonu wydłużona?

Posłowie jeszcze w maju zajmą się rządowym projektem ustawy, który wpłynął do Sejmu. Zakłada on przedłużenie z roku do dwóch lat ważności vouchera turystycznego, który przyznano po odwołaniu imprezy turystycznej z powodu pandemii koronawirusa. Dodatkowo, w planach jest również przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez branżę turystyczną zwrotów wpłat do Turystycznego Funduszu Zwrotu. Powodem powstania projektu jest przedłużająca się w czasie epidemia. Obecnie projekt znajduje się w Biurze Analiz Sejmowych, gdzie zostanie zaopiniowany. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, termin wykorzystania bonu turystycznego upłynie dopiero w marcu 2022 roku

Bon Turystyczny – czym jest i dla kogo?

Polski Bon Turystyczny ma na celu wsparcie finansowe nie tylko polskich rodzin, ale również branży turystycznej. Przez pandemię COVID-19, turystyka została znacznie osłabiona. Bon przyznaje się na każde dziecko do 18. roku życia, a jego wartość jest równa 500 złotych. Rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą starać się o dodatkowe świadczenie, które dokłada do bonu kolejne 500 złotych. Przyznając bon, nie bierze się pod uwagę kryterium dochodowego. Jak można wykorzystać bon? Na przykład opłacając pobyt w hotelu, pensjonacie, na koloniach czy obozie. Od stycznia tego roku jest również możliwość wykorzystania bonu na jednodniową wycieczkę. 

Należy pamiętać, że bon można wykorzystać wyłącznie na terenie Polski

Jak otrzymać bon?

W celu otrzymania bonu turystycznego, należy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Następnie kliknąć w zakładkę „Ogólny” i „Polski Bon Turystyczny”. Wówczas pojawi się zakładka „Mój Bon”. Aby aktywować bon, należy podać swój aktualny adres e-mail oraz numer telefonu. Bon można aktywować w dowolnym momencie, nawet na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem. Dzięki usłudze PUE ZUS, w każdym momencie możesz sprawdzić, jakie środki pozostały na bonie. Można nim płacić wielokrotnie, dopóki cała kwota nie zostanie wykorzystana. Rzecz jasna możliwa jest również dopłata do bonu, jeżeli nie pokrywa on w całości określonej kwoty.