W grudniu ruszy drugi nabór wniosków o wymianę dachu z azbestu!

19 października 2023

Rolnicy od 15 grudnia będą mogli składać wnioski o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu. Wysokość dopłat wynosi 40 zł/m² wymienianego pokrycia dachu.

W grudniu ruszy drugi nabór wniosków o wymianę dachu z azbestu!
W grudniu ruszy drugi nabór wniosków o wymianę dachu z azbestu!

Druga edycja naboru wniosków

W obszarze rolniczym nadal występują budynki, których dachy wykonane są z azbestu. W celu wsparcia rolników w eliminacji tego niebezpiecznego materiału z ich otoczenia, Minister Rolnictwa, Robert Telus, ogłosił drugą edycję składania wniosków w ramach programu wymiany pokryć dachowych z azbestu, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Ta inicjatywa dotyczy zamiany dachów na budynkach przeznaczonych do produkcji rolniczej.

Wysokość wsparcia wynosi 40 zł/m² wymienianego pokrycia dachu. Wsparcie skierowane jest do tych rolników, którzy jeszcze nie korzystali z dofinansowania na wymianę dachów – powiedział minister rolnictwa.

Kto może uzyskać wsparcie? 

Wsparcie może być udzielone osobie pełnoletniej prowadzącej działalność rolniczą, która posiada numer identyfikacyjny i jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym planowana jest wymiana pokrycia dachu. Wsparcie skierowane jest do tych rolników, którzy jeszcze nie korzystali z dofinansowania na wymianę dachów w ramach KPO.

Ile wynosi dofinansowanie?

Dotacje dla rolników wyniosą 40 zł za każdy metr kwadratowy wymienianego pokrycia dachu, przy czym dofinansowanie jest ograniczone do maksymalnie 500 m². Rolnicy mogą starać się również o zaliczkę na poczet usuwania azbestu w wysokości 50 proc. wyliczonej wartości wsparcia. Wystarczy zaznaczyć taką opcję przy składaniu wniosku. 

Jak i gdzie złożyć wniosek? 

Nabór wniosków prowadzony jest przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 15 grudnia 2023 roku do 12 stycznia 2024 roku poprzez formularz elektroniczny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).