Urząd wybierze imię dla Twojego dziecka: Resort ogłosił decyzję
12 września 2024 | 3 min. czytania
Wybór imienia dla nowo narodzonego dziecka to jedno z ważniejszych zadań rodziców. W wyjątkowych przypadkach, gdy wybrane imię nie spełnia określonych przepisami wymogów, to urzędnik stanu cywilnego może podjąć decyzję za rodziców. Jakie zasady obowiązują w takich sytuacjach i co mogą zrobić rodzice?
Wybór imienia dla dziecka
Każdy rodzic chce, aby imię jego dziecka było wyjątkowe i odzwierciedlało jego osobowość, tradycje rodzinne lub po prostu osobiste upodobania. Jednak polskie prawo wprowadza pewne ograniczenia w kwestii nadawania imion, mające na celu ochronę interesów dziecka i zapewnienie, że wybrane imię nie będzie przedmiotem kpin lub problemów w przyszłości.
Zgodnie z nowymi przepisami kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić rejestracji imienia, które nie spełnia określonych wymagań. Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
W takiej sytuacji urząd wybiera imię dziecka „z urzędu”, a rodzice mogą odwołać się od tej decyzji w ciągu 14 dni.
Kiedy urząd wybierze imię?
Rodzice mają 21 dni od dnia narodzin dziecka na zgłoszenie imienia w urzędzie stanu cywilnego. Jeśli nie dopełnią tego obowiązku w wyznaczonym terminie, urzędnik sam nada noworodkowi imię „z urzędu”.
Co więcej, urzędnik stanu cywilnego sam nada imię dziecku, jeżeli:
- Imię jest nieodpowiednie dla płci dziecka – W Polsce obowiązuje zasada, że imię powinno jasno wskazywać na płeć dziecka. Choć w ostatnich latach obserwuje się większą swobodę w nadawaniu imion, urzędnik może odmówić rejestracji imienia, które według niego nie odpowiada płci dziecka.
- Imię jest zdrobnieniem – Przepisy polskiego prawa jasno określają, że imię zapisane w aktach urodzenia powinno być w pełnej formie. Zdrobnienia, nawet jeśli są popularne i powszechnie akceptowane, nie mogą zostać zarejestrowane.
- Imię może narazić dziecko na śmieszność lub wstyd – Urzędnik ma prawo odmówić rejestracji imienia, które w przyszłości mogłoby stać się przyczyną problemów społecznych dla dziecka. Chodzi tu głównie o imiona ośmieszające, obraźliwe lub po prostu nietypowe do tego stopnia, że mogłyby powodować trudności.
- Nadano więcej niż dwa imiona – W Polsce dozwolone jest nadanie dziecku maksymalnie dwóch imion. Próba rejestracji większej liczby imion może skutkować odmową.
Warto podkreślić, że polskie prawo dopuszcza nadawanie dzieciom imion zagranicznych. Dziecko może otrzymać imię obcego pochodzenia, na przykład Agnes.
Zgłoszenie urodzenia dziecka online
Od 2018 roku rodzice mogą zgłosić urodzenie dziecka online, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu. Wystarczy zalogować się na stronie login.gov.pl, odnaleźć odpowiedni formularz i wpisać wybrane imię dziecka. Następnie system automatycznie przekieruje użytkownika do usługi e-podpis na stronie pz.gov.pl, gdzie można sprawdzić i elektronicznie podpisać zgłoszenie. Po złożeniu formularza pozostaje jedynie czekać na potwierdzenie z urzędu