Startuje nowy program 1500 plus. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie?

6 października 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Sejm pracuje nad nowym rządowym programem, który można roboczo nazwać 1500 plus. To maksymalna wysokość kwoty, o jaką można się ubiegać w ramach dofinansowania do czynszu. Kto będzie mógł liczyć na takie wsparcie? 

Startuje nowy program 1500 plus. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie?
Startuje nowy program 1500 plus. Kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie?

Kto będzie mógł otrzymać dopłatę do czynszu? 

Program roboczo nazwany 1500 plus zakłada dopłatę do czynszu w maksymalnej kwocie 1500 zł miesięcznie na okres 6 miesięcy. Jak podaje portal BiznesInfo, nad propozycją, będącą częścią pakietu mieszkaniowego, pracuje już Sejm. Przewiduje się, że program zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Wnioski o dofinansowanie  należy jednak złożyć do końca tego roku we właściwym urzędzie gminy. 

Wsparcie dla ofiar pandemii koronawirusa

Radio Zet informuje, że o wsparcie będą mogły ubiegać się osoby, których sytuacja materialna znacznie pogorszyła się z powodu pandemii koronawirusa. Na dopłatę do czynszu mogą liczyć ci wnioskowawcy, którzy najmowali lokal mieszkalny przed 14 marca 2020 - dniem wprowadzenia  w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. 

Warunki do spełnienia

Zainteresowani otrzymaniem dofinansowania będą musieli udowodnić, że w ostatnich trzech miesiącach przed złożeniem rzeczonego wniosku ich średni dochód kwalifikuje ich do otrzymania świadczenia. Nie jest to jednak wszystko - dodatkowo dochód musi być o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2018 roku. Dopłata będzie wypłacana co miesiąc przez pół roku, a jej maksymalna kwota wynosi 1500 zł. Warto jednak podkreślić, że nie może ona przekraczać 75 proc. płaconego czynszu. 

Program 1500 plus umożliwi wypłacenie dopłaty nie tylko na przyszłość - kwota będzie mogła zostać przyznana za okres miniony. Datą graniczną wstecz jest 1 marca 2020 roku. Polski rząd planuje przeznaczyć na ten projekt ok. 420 mln zł. Gminy mają otrzymać środki na wypłaty bezpośrednio od województw.