Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19!

17 stycznia 2021

Od 15 stycznia osoby powyżej 18. roku życia mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Można tego dokonać poprzez wypełnienie specjalnie przygotowanego formularza online. Zapisane osoby otrzymają maila w momencie, gdy szczepienie będzie dostępne dla grupy, do której należą. 

Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19!
Ruszyły zapisy na szczepienia przeciw COVID-19!

Czas na szczepienie! 

Dotychczas w Polsce zaszczepiono jedynie medyków i personel medyczny, walczący na pierwszej linii frontu z pandemią koronawirusa. Jednak od piątku, 15 stycznia, każda osoba powyżej 18. roku życia może zgłosić chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Jest to możliwe z pomocą formularza online, znajdującego się na stronie pacjent.gov.pl. Warto podkreślić, że samo zgłoszenie chęci zaszczepienia się, nie jest równoznaczne rejestracji na szczepienie. Rejestracji będzie można dokonać, gdy zostaną ogłoszone terminy szczepień dla danej grupy i osoba zainteresowana otrzyma e-skierowanie

Jak się zapisać? 

Zapisanie się na szczepienie to naprawdę prosta sprawa. Należy wejść na stronę szczepimysie.pacjent.gov.pl i wypełnić formularz. Trzeba w nim podać takie dane jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i numer telefonu. Następnie na podany adres mailowy otrzymamy wiadomość, za pomocą której potwierdzimy zgłoszenie. Wystarczy kliknąć w wysłany link, a formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie. W momencie, gdy ruszą szczepienia dla danej grupy, jej przedstawiciele otrzymają maila z informacją, że zostało dla nich wystawione e-skierowanie. Ostatnim krokiem będzie wybranie terminu, w którym będziemy chcieli przyjąć pierwszą dawkę szczepienia. 

Seniorzy już szczepieni

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że osoby, które skończyły 70 lat, nie muszą wypełniać formularza zgłoszenia. Seniorzy mogą się rejestrować na szczepienie już w styczniu! Osoby, które ukończyły 80 lat, mogą rejestrować się od 15 stycznia, zaś te, które ukończyły 70 lat – tydzień później, od 22 stycznia. Ministerstwo prosi również, aby nie wysyłać kilku zgłoszeń – każde zgłoszenie, po którym pojawił się ekran potwierdzający, zostało zapisane. Maile z potwierdzeniem zgłoszenia są wysyłane do 24 godzin po wypełnieniu formularza. Termin potwierdzenia zgłoszenia w żaden sposób nie wpływa na kolejność otrzymania e-skierowania na szczepienie.

Uwaga! Jedyną stroną służącą do wysłania zgłoszenia na szczepienie przeciw COVID-19 jest szczepimysie.pacjent.gov.pl. Jeżeli otrzymana wiadomość dotycząca szczepień wygląda podejrzanie, należy zgłosić ten fakt na stronie incydent.cert.pl.