Program Ciąża Plus – rządowe wsparcie dla kobiet w ciąży

Kolejna grupa społeczna otrzymała dedykowany dla siebie program – tym razem są to kobiety ciężarne. Czym jest program Ciąża Plus i na czym polega? Na jakie wsparcie mogą liczyć kobiety w stanie błogosławionym?

Program Ciąża Plus – rządowe wsparcie dla kobiet w ciąży
Program Ciąża Plus – rządowe wsparcie dla kobiet w ciąży

Nowy program wsparcia

Kobiety w ciąży mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa. W ramach rzeczonego wsparcia kobiety w stanie błogosławionym są uprawnione do korzystania z refundowanych leków. Aby korzystać z tego przywileju, lekarz specjalista ginekolog lub lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii bądź położna muszą potwierdzić ciążę. Kobieta otrzymuje wówczas specjalne zaświadczenie, które jest ważne przez cały okres ciąży – jednak nie dłużej niż 15 dni po planowanej dacie porodu wyznaczonej przez lekarza. 

Cel programu

Celem programu Ciąża Plus jest zapewnienie kobietom ciężarnym dostępu do leków, dzięki którym ciąża będzie przebiegała prawidłowo. Często kobiety nie mogły sobie pozwolić na kupno leków ze względu na ograniczony budżet domowy – teraz nie będzie to stanowiło problemu. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne cele, na przykład na wyprawkę dla dziecka. Ponadto program ma zwiększyć komfort psychiczny kobiet ciężarnych – mają się poczuć bezpieczniej z myślą, że państwo dba o prawidłowy rozwój ich ciąży. Wśród celów wskazuje się również uczulenie ginekologów na pewne choroby charakterystyczne dla tego okresu, co ma ułatwić ich rozpoznawanie i późniejsze leczenie.

Jak to działa?

Kobiety ciężarne mogą korzystać z programu od 1 września 2020 roku. W ramach programu kobiety mogą otrzymać refundowane leki. Obecnie na liście jest 114 pozycji, jednak Resort Zdrowia już zapowiedział, iż lista będzie systematycznie rozszerzana. Aby uzyskać dostęp do refundowanych leków, lekarz wystawia specjalną receptę z symbolem „C”. Na jej podstawie kobieta otrzyma w aptece całkowicie refundowane leki. Wśród leków refundowanych znajdują się takie, które posiadają jedną z siedmiu substancji czynnych: emoksaparynę, progesteron, nadroparynę, insulinę, metoprolol, lewotyroksynę oraz dalteparynę.

Jak skorzystać z programu?

Aby zostać beneficjentem programu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest stwierdzenie przez lekarza ginekologa ciąży. Wówczas przy wypisywaniu recepty, lekarz umieści na niej symbol „C”, dzięki któremu kobiety mają dostęp do refundowanych leków. Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że do listy leków refundowanych systematycznie będą dodawane kolejne pozycje.