Premier umorzył długi przedsiębiorców

30 marca 2021

Premier Mateusz Morawiecki postanowił, że pieniądze przyznawane w zeszłym roku na ratowanie firm oraz miejsc pracy nie będą musiały zostać zwrócone do skarbu państwa. Kwota, która miałaby z powrotem trafić do skarbu państwa to około 7 miliardów złotych.

Premier umorzył długi przedsiębiorców
Premier umorzył długi przedsiębiorców

Pożyczka bezzwrotna

Mateusz Morawiecki, premier Rzeczypospolitej Polskiej podjął ważną dla gospodarki decyzję – postanowił umorzyć długi przedsiębiorców, którzy w zeszłym roku otrzymali subwencje w ramach tarczy antykryzysowej 1.0. Pierwotnie, firmy, które skorzystały z pomocy finansowej, miały obowiązek zwrócić co najmniej 25% subwencji, którą otrzymały wiosną 2020 roku. Premier postanowił jednak umorzyć długi, których łączna wartość wynosi aż 7 miliardów złotych. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała już, że proces umarzania długów rozpocznie się 29 kwietnia 2021 roku. 

- Podjąłem decyzję o tym, że te pieniądze, które w zeszłym roku były przeznaczone na ratowanie firm i miejsc pracy, które miały być w 25 proc. zwrócone nie będą musiały być zwracane do skarbu państwaogłosił Mateusz Morawiecki. 

Kolejna tarcza w drodze

Oprócz komunikatu o umorzeniu długów, przedsiębiorcy otrzymali kolejną, bardzo ważną informację. Premier wspomniał również o kolejnych formach pomocy dla firm. Nowa, kolejna już tarcza antykryzysowa skoncentruje się głównie na pomocy branżom najbardziej poszkodowanym przez COVID-19 – gastronomii, hotelarstwu oraz turystyce. 

-Są branże, które w miarę suchą stopą przeszły przez COVID-19, np. szeroko rozumiana branża spożywcza. Ale są takie, które od października praktycznie są w niezwykle trudnym położeniu, w znacznym stopniu zamkniętestwierdził premier podczas konferencji prasowej zorganizowanej w jednym z zakładów produkcyjnych

Bardzo kosztowna pomoc

W połowie marca pojawiło się podsumowanie całej rządowej pomocy dla przedsiębiorców. Wsparcie finansowe dla firm wyniosło około 195 miliardów złotych, dzięki czemu uratowano aż 7 milionów miejsc pracy. Wśród dotychczasowych form pomocy znalazło się zwolnienie ze składek ZUS, dotacje i pożyczki dla małych i większych form oraz świadczenie postojowe. W międzyczasie powstała również tarcza branżowa, która miała stanowić wsparcie dla najbardziej poszkodowanych pandemią przedsiębiorców.