Powstała podróbka aplikacji mObywatel. Telefony z Androidem zagrożone!

23 sierpnia 2021

CERT Polska ostrzega przed nowym zagrożeniem czyhającym na właścicieli telefonów z systemem Android. Oszuści stworzyli fałszywy sklep Google, na którym umieszczono podróbkę aplikacji mObywatel. Aplikacja może ukraść dane oraz pieniądze użytkownika!

Powstała podróbka aplikacji mObywatel. Telefony z Androidem zagrożone!
Powstała podróbka aplikacji mObywatel. Telefony z Androidem zagrożone!

Kolejne oszustwo

Oszuści znajdują coraz to bardziej kreatywne pomysły na zarobek kosztem innych. Tym razem ofiarą padła rządowa aplikacja mObywatel, na której użytkownik udostępnia większość swoich danych osobowych. Są to naprawdę cenne informacje, które pozwalają hakerom na dotarcie do środków finansowych ofiary. Fałszywą aplikację umieszczono na spreparowanej przez cyberprzestępców stronie sklepu Google Play. Zagrożeni są zatem użytkownicy smartphone’ów z systemem Android. 

W porę wykryte

Sprawą zainteresowali się eksperci z CERT Polska, którzy na szczęście od razu zorientowali się o próbie oszustwa. Odkryli oni, że hakerzy prowadzą przemyślaną akcję wymierzoną w użytkowników smartphone’ów z systemem Android – jej celem jest zainfekowanie jak największej ilości telefonów złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane. 

Oszuści wysyłają do użytkowników telefonów z Androidem wiadomości, których rzekomym nadawcą jest mObywatel. W SMS-ie znajduje się link, który przekierowuje bezpośrednio na fałszywą stronę sklepu Play, z której można pobrać podrobioną aplikację mObywatel. 

- Po instalacji złośliwa aplikacja uzyskuje możliwość wykradania danych logowania m.in. do serwisów bankowych, serwisów społecznościowych czy serwisów związanych z kryptowalutami. – napisało CERT Polska na swoim Twitterze.

Co nam grozi?

Użytkownicy telefonów z systemem Android muszą mieć się na baczności – pobranie fałszywej aplikacji jest bardzo niebezpieczne zarówno dla samego urządzenia, jak i samych danych. Podrobiona aplikacja mObywatel może wykradać nasze dane, które mogą przyczynić się także do późniejszej utraty środków z konta bankowego. Oprogramowanie używane przez hakerów jest niezwykle groźne, gdyż umożliwia nie tylko kradzież danych, ale również przekierowywanie połączeń oraz instalowanie kolejnych niebezpiecznych aplikacji bez zgody i wiedzy użytkownika. 

Aplikacja mObywatel – skarbnica wiedzy o obywatelu

mObywatel pełni rolę cyfrowego portfela na dokumenty i różne usługi. W swoich telefonach możemy posiadać takie dokumenty jak dowód osobisty, prawo jazdy czy legitymacja studencka. W aplikacji znajduje się także certyfikat potwierdzający przyjęcie szczepienia przeciw COVID-19. mObywatel umożliwia także realizowanie eRecept bez konieczności podawania swojego numeru PESEL. Do aplikacji można wgrać Kartę Dużej Rodziny oraz stale monitorować ilość punktów karnych. W aplikacji znajduje się wiele danych na temat jej posiadacza – z pewnością ułatwia ona życie, jednak jest również pożywką dla hakerów, którzy mogą zyskać dostęp do ogromu danych.