Pamiętaj! 30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT!

27 kwietnia 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek przypomina o upływającym 30 kwietnia terminie rozliczania się z fiskusem. 

Pamiętaj! 30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT!
Pamiętaj! 30 kwietnia mija termin rozliczenia PIT!

Pamiętaj o rozliczeniu!

Już 30 kwietnia kończy się okres rozliczania PIT-ów za rok 2020. Anita Wielanek, rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej przypomina o możliwości rozliczenia się online, bez konieczności wychodzenia z domu. 

-30 kwietnia kończy się okres rozliczeniowy, zachęcamy do skorzystania z usługi Twój e-PIT. W 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała na podstawie posiadanych przez siebie danych zeznania roczne za 2020 r. dla 23 262 396 podatników poinformowała Anita Wielanek.

Dotychczas, za pomocą usługi Twój e-PIT, swoje deklaracje złożyło aż 5 milionów Polaków. W razie wątpliwości co do rozliczenia przez Internet pani rzecznik odsyła na stronę podatki.gov.pl, gdzie należy kliknąć specjalną zakładkę „Twój e-PIT”.

Dodatkowo, 24 kwietnia czynna była specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej, za pośrednictwem której konsultanci rozwiewali wszelkie wątpliwości związane z rozliczaniem się za pomocą usługi Twój e-PIT. 

Skorzystaj z Twój e-PIT

Obecnie bardziej rekomendowanym sposobem rozliczenia się jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT, dostępnej na stronie podatki.gov.pl. Należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Zalogować można się również w inny sposób – podając numer PESEL, kwotę przychodu z rozliczenia za rok 2019, kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 i kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 rok. Usługa umożliwia również uwzględnienie odliczeń, na przykład ulgi rehabilitacyjnej czy za Internet. Osoby, które co roku przekazują swój 1 procent podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, mogą to również zrobić rozliczając się online.

-Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych tłumaczy rzeczniczka szefa KAS.

Podatnicy, którzy będą zmuszeni do zapłacenia podatku związanego z rozliczeniem PIT, będą mieli szansę również dokonać tego przez portal Twój e-PIT. W usłudze każdy użytkownik posiada swój mikrorachunek podatkowy, na który będzie można dokonać płatności online. Wielką zaletą portalu jest jego całodobowe działanie i możliwość korzystania z niego na każdym urządzeniu posiadającym dostęp do Internetu. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z Twój e-PIT, wówczas na zwrot podatku poczekamy zaledwie 45 dni zamiast 3 miesięcy, jak w przypadku tradycyjnej metody rozliczania. 

-Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy mogą korzystać również z systemu e-Deklaracjeinformuje rzecznika szefa KAS.