Od dzisiaj nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

8 listopada 2021

Już od 8 listopada na terenie całego kraju zostaną wprowadzone zmiany w dowodach osobistych. Od teraz będą zawierały odciski palców, co uniemożliwia składanie wniosku o wydanie tego dokumentu przez Internet. 

Od dzisiaj nowe dowody osobiste. Co się zmieni?
Od dzisiaj nowe dowody osobiste. Co się zmieni?

Stare dowody osobiste odchodzą w niepamięć

Wnioski online o wydanie starego dowodu osobistego można było składać do piątku, 5 listopada, do godziny 12:00. Przez weekend trwała przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. W sobotę, do godziny 17:00 mogły występować problemy z korzystaniem z e-dowodu w aplikacji login.gov.pl oraz podpis.gov.pl. Niektórzy nie mogli korzystać z systemów nawet w godzinach porannych następnego dnia.

Co się zmieni?

Nowe dowody osobiste będą posiadały jedną, znaczącą zmianę – pojawią się na nich odciski palców. Dodatkowo na nowym dokumencie będzie widniał odręczny podpis jego właściciela. Ponadto dodane zostanie oznaczenie państwa członkowskiego, na tle flagi Unii Europejskiej. 

W związku z wprowadzeniem odcisków palców, zniknie możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty przez Internet – od poniedziałku konieczna będzie wizyta w urzędzie, aby wyrobić ten dokument. Wyłącznie dzieci do 12. roku życia, dla których dowody osobiste będą wydawane bez odcisków palców, będą miały możliwość złożenia wniosku w tej sprawie online. 

Czy muszę zmieniać dowód?

Nie ma konieczności zmieniania dowodu osobistego, jeżeli posiadany przez nas dokument jest ważny. Dopiero w momencie, kiedy dokument straci ważność, wówczas trzeba będzie go wymienić. Wprowadzenie nowych dowodów osobistych nie obliguje do wymiany nadal obowiązujących dokumentów na nowe. 


Powiązane sprawy