Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 roku

22 maja 2024 | 3 min. czytania

Ministerstwo Finansów przesunęło termin wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur. KSeF wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 roku — dla wszystkich przedsiębiorców. Właściciele firm zyskają więcej czasu na obowiązkowe wystawianie e-faktur. 

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 roku
Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 roku

Co to jest KSeF?

Na oficjalnej stronie Krajowego Systemu e-Faktur można przeczytać, że KSeF umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane będą funkcjonowały w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

KSeF przesunięty na 2026 rok

Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT, który przesuwa obowiązek wystawiania e-faktur na 1 lutego 2026 roku. W następnym etapie procesu legislacyjnego przyjętą ustawą zajmie się Senat. 

Pierwotną datą dla wejścia KSeF miał być 1 lipca 2024 roku. Ze względów technicznych minister finansów odroczył obligatoryjne wprowadzenie e-faktur w przedsiębiorstwach. 

Zdecydowaliśmy się na dwa terminy wdrożenia w życie Krajowego Systemu e-Faktur; dla firm o przychodach ponad 200 mln zł KSeF stanie obowiązkowy od 1 lutego 2026 roku dla pozostałych od 1 kwietnia 2026 roku – informuje minister finansów Andrzej Domański.

Minister Finansów przekazał, że decyzja o przesunięciu KSeF była podyktowana wynikiem audytu, który wykazał, że system nie jest jeszcze wystarczająco dopracowany. Jego wdrożenie „groziłoby paraliżem gospodarki”. Przeprowadzone testy wykazały, że system wystawiania faktur nie jest wydajny. Resort musi go udoskonalić i zacząć pracę od nowa. 

Kiedy dokładnie KSeF wejdzie w życie? 

Zdecydowano się na etapowe wejście w życie obowiązkowego e-fakturowania: 

  • 1 lutego 2026 roku dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 roku 200 mln zł,
  • 1 kwietnia 2026 roku dla pozostałych przedsiębiorców.

Ministerstwo zachęca do wykorzystania dodatkowego czasu, aby zapoznać się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort – Aplikacja Podatnika i e-Faktury. Niebawem ma się pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która będzie dawać możliwość wystawiania podstawowych faktur i korygowania ich. Pomoże to przedsiębiorcom przyzwyczaić się do nowego systemu. 

Przygotowaliśmy merytorycznie około tysiąca pracowników w lokalnych Urzędach Skarbowych. Już teraz są oni gotowi pomagać przedsiębiorcom w korzystaniu z przygotowanych przez nas aplikacji. Jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć, jak one działają i przekonać się, czy spełniają jego oczekiwania i potrzeby, to dostanie indywidualne wsparcie w tym zakresie. Po wakacjach zaczniemy też specjalne szkolenia. Dodatkowo, od stycznia 2025 roku zostanie również uruchomiona specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla spraw związanych z KSeF – zapowiada Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
 


Powiązana sprawa