Finansowanie in vitro weszło w życie 1 czerwca!

6 czerwca 2024 | 2 min. czytania

Od 1 czerwca pary dotknięte niepłodnością mogą skorzystać z bezpłatnego programu Ministerstwa Zdrowia. Program leczenia niepłodności metodą in vitro będzie finansowany z budżetu państwa.

Finansowanie in vitro weszło w życie 1 czerwca!
Finansowanie in vitro weszło w życie 1 czerwca!

Nadzieja dla 1,5 mln par

Program in vitro jest przeznaczony dla wszystkich kobiet i mężczyzn, którzy pragną mieć dzieci, ale potrzebują wsparcia medycznego, aby zrealizować swoje marzenie o rodzicielstwie. Kilka dni temu komisja konkursowa wybrała 58 ośrodków, które będą odpowiedzialne za jego realizację

Program in vitro jest przewidziany na 5 lat, ale będziemy go przedłużać. Przeznaczyliśmy na niego 2,5 mld zł, czyli 500 mln zł rocznie. Zależy nam na tym, aby mogły z niego skorzystać wszystkie pary, które tego potrzebują – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna na konferencji prasowej dotyczącej startu programu in vitro w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego.

Onkopłodność

Pierwszy raz program obejmuje również pacjentów z chorobą onkologiczną.

Chodzi o to, aby wszyscy, którzy chcą mieć dzieci, mogli być rodzicami – bez względu na stan zdrowia – można przeczytać na pacjent.gov.pl. 

Onkopłodność polega na zabezpieczeniu materiału rozrodczego osób, które w przyszłości będą chciały mieć dzieci, ale wcześniej z przyczyn zdrowotnych będą musiały poddać się trudnemu i wyniszczającemu leczeniu onkologicznemu, które może pozbawić ich szansy na posiadanie własnego potomka.         

Dla kogo jest program?

Opracowany program obejmuje pary:

  • z niepłodnością (stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 
  • w związku małżeńskim lub partnerskim, 
  • posiadające zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur.

Obowiązują również kryteria wieku: 

  • kobiety do 42. roku życia – jeśli korzystają z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia
  • kobiety do 45. roku życia – jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka
  • mężczyźni do 55. roku życia.

Program in vitro w liczbach 

Nowy program leczenia niepłodności, przewidziany na 5 lat, otrzymał budżet 2,5 mld zł, co daje 500 mln zł rocznie. Minister zdrowia podkreśliła, że dzięki programowi in vitro sprzed 10 lat urodziło się 22 365 dzieci, czyli tyle, ile liczy średniej wielkości miasto. Program ruszył 1 czerwca 2024 roku.