Mój Prąd 5.0 - kolejna edycja programu

23 marca 2023

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na spotkaniu wyborczym, które odbyło się 19 marca, ogłosiła, że w kwietniu ruszy kolejna edycja programu Mój Prąd 5.0. Dofinansowanie będzie dotyczyć nie tylko fotowoltaiki, ale też pomp ciepła czy kolektorów słonecznych. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tys. zł.

Mój Prąd 5.0 - kolejna edycja programu
Mój Prąd 5.0 - kolejna edycja programu

Mój Prąd 5.0 

Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę — podkreślała na spotkaniu wyborczym minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Zdaniem minister klimatu i środowiska nowy program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom, a od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej, bez względu na to, czy dom ogrzewany jest gazem, peletem, czy ciepłem systemowym.

Szczegóły dotyczące nowej edycji programu Mój Prąd nie są jeszcze znane. Jednakże władze zapewniają, że wkrótce zostaną podane do publicznej wiadomości. Nie podano również dokładnej wysokości kwoty dofinansowania. Anna Moskwa wspomniała na spotkaniu wyborczym, że maksymalna kwota wyniesie 58 tys. zł. W poprzedniej edycji było to 20,500 zł, z czego:

  • sama instalacja PV — do 6000 zł,
  • mikroinstalacja fotowoltaiczna — do 7000 zł,
  • magazyn ciepła — do 5000 zł,
  • magazyn energii elektrycznej — do 16 000 zł,
  • system zarządzenia energią HEMS/EMS (pod warunkiem zakupu magazynu ciepła lub energii) — do 3000 zł.

Mój Prąd 4.0

Nabór wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd został zamknięty 17 marca 2023 roku z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. Planowo nabór wniosków miał zakończyć się 31 marca 2023 roku, jednak zwiększenie kwoty dofinansowania spowodowało wyższe zainteresowania dotacją, co wyczerpało planowany budżet. NFOŚiGW zapowiedział, że przygotowuje ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie. Szczegóły zostaną dopiero przedstawione.

Czym jest Mój Prąd?

Program Mój Prąd powstał w celu zachęcenia społeczeństwa do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne na swoich domach. Wspiera to rozwój energetyki prosumenckiej, czyli takiej, w której osoby wytwarzają energię na własne potrzeby, a jej nadwyżkę przekazują do sieci energetycznej. W sumie w programie złożono około 57 tys. wniosków.


Powiązana sprawa