Maluch Plus – rusza druga tura wniosków

30 października 2023

W ramach programu Maluch Plus samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Wnioski w ramach drugiego naboru można składać do 31 grudnia 2023 roku. 

Maluch Plus – rusza druga tura wniosków
Maluch Plus – rusza druga tura wniosków

Czym jest program Maluch Plus? 

Program ma na celu zwiększenie liczby miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych, a o dofinansowanie mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego, ale również osoby i podmioty, które zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3, prowadzą miejsca opieki dla najmłodszych. 

Program potrwa do 2029 roku, a na jego realizację przeznaczono 5,5 mld zł z Funduszy Europejskich, KPO i budżetu państwa.  Jak szacuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej, dzięki programowi może powstać około 102 tys. nowych miejsc opieki nad maluchami.

Podsumowanie pierwszej tury programu

Gorąco zachęcam do składania wniosków o dofinansowanie, zwłaszcza gminy, w których do tej pory nie było placówek oferujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi – zachęca minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. 

W pierwszej turze naboru ciągłego, trwającego od 6 lipca do 31 sierpnia, wpłynęły 334 wnioski. Spośród tych wniosków, 35 zostało złożonych przez gminy (co stanowi 10% całości), natomiast 272 pochodziło od innych podmiotów (co stanowi 90%).

Do chwili obecnej, w ramach nowej odsłony programu pomocy, przyznano dofinansowanie dla 492 gmin. Te gminy, przed ogłoszeniem programu, nie posiadały instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Warto również zaznaczyć, że łączna liczba zadeklarowanych do utworzenia miejsc opieki w tych gminach to blisko 12,5 tys.

Minister Maląg uważa, że likwidacja białych plam w zakresie opieki nad dziećmi jest priorytetem dla rządu.

674 mln zł jeszcze do wzięcia

Druga tura programu Maluch Plus kończy się 31 grudnia 2023 roku, a dla jednostek prowadzących miejsca opieki dla najmłodszych zostało do rozdysponowania jeszcze 674,3 mln zł.

Jak złożyć wniosek? 

Podmioty zainteresowane mogą składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną, wypełniając formularz w Module 2 w Rejestrze Żłobków lub za pomocą platformy Emp@tia.


Powiązana sprawa