Koniec tymczasowych profili zaufanych!

21 czerwca 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 3 min. czytania

17 czerwca wszystkie tymczasowe profile zaufane przestały obowiązywać. Ich właściciele nie muszą się jednak obawiać – automatycznie zostały one zamienione na zwykłe profile zaufane, ważne przez kolejne 3 lata.

Koniec tymczasowych profili zaufanych!
Koniec tymczasowych profili zaufanych!

Tymczasowy profil zaufany? To już przeszłość!

Tymczasowe profile zaufane powstały z myślą o załatwianiu spraw urzędowych przez Internet. Impulsem do ich stworzenia była pandemia koronawirusa – z jej początkiem wiele urzędów przeszło na tryb pracy zdalnej, co uniemożliwiało petentom założenie tradycyjnego profilu zaufanego. Stworzenie tymczasowego profilu zaufanego nie wymagało spotkania twarzą w twarz z urzędnikiem, gdyż swoją tożsamość można było potwierdzić podczas wideospotkania z pracownikiem stosownego organu.

Początkowym założeniem było, aby tymczasowy profil zaufany zachowywał swoją ważność jedynie przez 3 miesiące od dnia jego stworzenia. Jednak kilka tygodni temu właściciele tymczasowych profili zaufanych otrzymali wiadomość o przedłużeniu ich ważności do zakończenia obowiązywania ograniczeń w związku z pandemią koronawirusa. Doszło jednak do znaczącej zmiany – tymczasowe profile zaufane przestały istnieć wraz z przyjściem dnia 17 czerwca!

Tymczasowy Profil Zaufany – co go zastąpi?

Posiadacze tymczasowych profili zaufanych nie mają powodów do zmartwień. Nie muszą w najbliższym czasie planować wizyty w urzędzie, gdyż tymczasowe profile zaufane automatycznie zamieniły się w zwykłe profile zaufane. Z tego powodu ich ważność została przedłużona aż do 3 lat! Do zamiany doszło w czwartek, 17 czerwca  - w związku z tym na rządowych stronach pojawiło się ostrzeżenie o możliwych utrudnieniach w korzystaniu z profili zaufanych.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany umożliwia potwierdzenie tożsamości podczas załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Jest on powiązany z numerem PESEL właściciela, więc może służyć za identyfikator. Dodatkowym atutem jest silny system zabezpieczeń – nie ma możliwości, aby do profilu zaufanego miał dostęp ktokolwiek poza jego właścicielem. Może go założyć osoba, która ukończyła 13 lat, posiada pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych oraz numer PESEL. Profil zaufany jest ważny aż przez 3 lata!

Jak możemy używać profilu zaufanego? Przede wszystkim podczas logowania na rządowe platformy, na przykład, ePUAP, Empatia czy biznes.gov.pl. Ponadto, dzięki temu wirtualnego identyfikatorowi mamy możliwość złożenia wniosków między innymi o becikowe, 500+, 300+, Kartę Dużej Rodziny a także o wydanie dowodu osobistego!


Powiązana sprawa