Kolejna tarcza dla przedsiębiorców, jednak nie dla wszystkich

13 grudnia 2021

7 grudnia minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia, które zaczną obowiązywać od 15 grudnia. Niektórzy przedsiębiorcy będą ponownie musieli zawiesić swoją działalność na jakiś czas – mowa tutaj o dyskotekach, klubach i lokalach z miejscem do tańczenia. Rząd przygotował dla nich kolejną tarczę antykryzysową.

Kolejna tarcza dla przedsiębiorców, jednak nie dla wszystkich
Kolejna tarcza dla przedsiębiorców, jednak nie dla wszystkich

Od 15 grudnia nowe obostrzenia

Już od środy, na terenie całego kraju zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, związane ze wzrostem zachorowań na COVID-19. Zmniejszone zostaną limity obłożenia w restauracjach, kinach oraz hotelach z 50 do 30%. Oczywiście nie wlicza się do tego osób zaszczepionych, jednak na ten moment nie ma żadnej podstawy prawnej, która pozwala przedsiębiorcom weryfikować certyfikaty covidowe. Dyskoteki, kluby i lokale z miejscem do tańczenia zostaną całkowicie zamknięte – wyjątkiem będzie organizacja bali sylwestrowych do maksymalnie 100 gości.

Wsparcie dla przedsiębiorców z pełnym lockdownem

Z powodu całkowitego zamknięcia dyskotek, klubów i lokali do tańczenia, właśnie ci przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej. Obejmuje ona zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe. Aby przedsiębiorca mógł skorzystać z tarczy, będzie musiał posiadać odpowiedni kod PKD. Na ten moment niejasna pozostaje sytuacja lokali z miejscem do tańczenia, które nie są klubami tanecznymi. Nie wiadomo, czy ci przedsiębiorcy będą mogli zagrodzić miejsce do tańczenia i w dalszym ciągu prowadzić działalność gastronomiczną czy też będzie to niemożliwe. Prawdopodobnie 3 kody PKD, które będą uprawnione do otrzymania pomocy w ramach tarczy antykryzysowej, poznamy już niebawem.

Będzie wsparcie dla innych przedsiębiorców? 

Niestety nic na to nie wskazuje. Wsparciem będą objęte wyłącznie te rodzaje działalności, które od 15 grudnia zostaną objęte całkowitym lockdownem. Działalności, na które nałożono limit mogą na tym stracić, gdyż nadal nie ma podstawy prawnej aby przedsiębiorcy mogli sprawdzać certyfikaty covidowe. Dopóki ta się nie pojawi, przedsiębiorcy będą zmuszeni do przestrzegania nałożonych limitów.