Kolejna dopłata do ogrzewania. Tarcza 1000 plus

23 września 2022

Tarcza 1000 plus to pomoc dla Polaków, którzy zmagają się z rosnącymi cenami energii. Jest to kolejne wsparcie po dodatku węglowym i zamrożeniu ceny prądu przy zużyciu poniżej 2000 kWh. Kto może otrzymać taki dodatek? 


Kolejna dopłata do ogrzewania. Tarcza 1000 plus
Kolejna dopłata do ogrzewania. Tarcza 1000 plus

Kolejny punkt Tarczy Solidarnościowej

Na konferencji 15 września 2022 roku rząd poinformował o tworzeniu Tarczy Solidarnościowej, której główne założenie polega na zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw, które nie przekraczają ustalonego limitu 2000 kWh lub 2600 kWh rocznie. Później uzupełniono ją o dopłaty do energii elektrycznej. Dodatek energetyczny skierowany jest dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną.

Kto może dostać dopłatę? 

Należy zaznaczyć, że Tarcza 1000 plus, to jedynie wstępny pomysł i brak jeszcze opublikowanych przepisów w tej sprawie. Według przypuszczeń Dziennika Gazety Prawnej bardzo prawdopodobne jest to, że będą dwa dodatki dla osób ogrzewających mieszkania energią elektryczną. Niższy - 1000 złotych dla tych, którzy nie przekraczają 5000 kWh oraz dla osób, których zużycie jest wyższe. Wspomniany dodatek będzie o kilkaset złotych wyższy. Warunkiem, podobnie jak w przypadku innych dopłat (np. dodatek węglowy) ma być deklaracja złożona do CEEB, wskazująca grzejniki elektryczne jako główne źródło ogrzewania.

Dodatek 1000 plus nie dla domów z fotowoltaiką

Według Dziennika Gazety Prawnej świadczenie nie obejmie gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki. Na ostateczną decyzję należy jeszcze poczekać. Wiadomo, że Sejm nie przyjął propozycji Senatu, by źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną włączyć do świadczeń wypłacanych w ramach dodatku energetycznego. 
 


Powiązane sprawy