Kolejna dopłata do ogrzewania. Dodatek elektryczny

23 września 2022 | Aktualizacja: 11 października 2022 | 2 min. czytania

Dodatek elektryczny to pomoc dla Polaków, którzy zmagają się z rosnącymi cenami energii. Jest to kolejne wsparcie po dodatku węglowym i zamrożeniu ceny prądu przy zużyciu poniżej 2000 kWh, 2600 kWh oraz 3000 kWh. Kto może otrzymać taki dodatek? 

Kolejna dopłata do ogrzewania. Dodatek elektryczny
Kolejna dopłata do ogrzewania. Dodatek elektryczny

Kolejny punkt Tarczy Solidarnościowej

Na konferencji 15 września 2022 roku rząd poinformował o tworzeniu Tarczy Solidarnościowej, której główne założenie polega na zamrożeniu cen prądu dla gospodarstw, które nie przekraczają ustalonego limitu 2000 kWh, 2600 kWh lub 3000 kWh rocznie. Później uzupełniono ją o dopłaty do energii elektrycznej. Dodatek elektryczny skierowany jest dla gospodarstw, które ogrzewają się energią elektryczną.

Więcej o zamrożeniu cen energii w tym artykule

Kto może dostać dopłatę? 

Dopłata będzie dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, jako jednorazowy dodatek elektryczny. Dopłata obejmie też osoby, które wykorzystują pompy ciepła. Wysokość świadczenia będzie wynosiła 1000 złotych, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł. Warunkiem uzyskania dopłaty będzie konieczność uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB. Wnioski można składać w gminie w swoim miejscu zamieszkania. Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z rozwiązania skorzysta ok. 800 tys. gospodarstw domowych, na które rząd przeznaczy 1 mld złotych. 

Dodatek nie dla domów z fotowoltaiką

Według Dziennika Gazety Prawnej świadczenie nie obejmie gospodarstw, które korzystają z fotowoltaiki. Na ostateczną decyzję należy jeszcze poczekać. Wiadomo, że Sejm nie przyjął propozycji Senatu, by źródła ogrzewania zasilane energią elektryczną włączyć do świadczeń wypłacanych w ramach dodatku energetycznego. 
 


Powiązane sprawy