Gminy będą sprzedawać węgiel w niższej cenie. Jak wygląda procedura?

26 października 2022 | Aktualizacja: 23 października 2023 | 1 min. czytania

Sejm uchwalił ustawę, która umożliwia gminom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie, która nie może przekroczyć 2 tysięcy złotych. Aby móc zakupić węgiel taniej, konieczne jest jednak spełnianie warunków uprawniających do uzyskania dodatku węglowego.

Gminy będą sprzedawać węgiel w niższej cenie. Jak wygląda procedura?
Gminy będą sprzedawać węgiel w niższej cenie. Jak wygląda procedura?

Nie dla każdego

Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie, mieszkańcy gmin będą mogli zakupić 1,5 tony węgla w tym, i kolejne 1,5 węgla w przyszłym roku w cenie niższej niż 2 tysiące złotych za tonę. Nie będzie to jednak rozwiązanie dostępne dla każdego – aby móc zakupić węgiel w preferencyjnej cenie konieczne jest, aby gospodarstwo domowe, do którego należy osoba wnioskująca, spełniała warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego. 

Procedura

Aby zakupić węgiel w preferencyjnej cenie od gminy, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku oraz dokumentów, które potwierdzą spełnianie warunków uzyskania dodatku węglowego. Za opracowanie wzoru formularza odpowiedzialne są gminy. Wniosek wraz z dokumentami należy dostarczyć do organu wyznaczonego przez gminę. Mimo iż nie wszystkie gminy będą sprzedawały węgiel, wnioski należy składać w miejscu zamieszkania. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wnioskujący otrzyma zaświadczenie, na podstawie którego może zakupić węgiel w niższej cenie.