Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 roku

3 października 2022 | Aktualizacja: 4 października 2022 | 2 min. czytania

Ustalono nowy termin zakończenia płatności Bonem Turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce. Bonem Turystycznym można płacić do 31 marca 2023 roku.

Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 roku
Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 roku

Prezydent Andrzej Duda 29 września podpisał ustawę, która przedłuża ważność Bonu Turystycznego. Wcześniejszy termin jego realizacji miał minąć z dniem 30 września 2022 roku, jednakże w związku z dużą liczbą nierealizowanych bonów, rząd postanowił wydłużyć termin o kolejne pół roku. Teraz bon turystyczny można zrealizować do 31 marca 2023 roku. Podpisana ustawa dotyczy również szczególnego wsparcia podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. 

Potrzeba przedłużenia programu Polskiego Bonu Turystycznego do końca marca 2023 roku zrodziła się na podstawie analiz dotychczasowego stopnia wykorzystywania przez rodziny środków, które lokowane u przedsiębiorców i organizatorów pożytku publicznego stymulują rozwój gospodarczy. Sygnalizowaliśmy potrzebę utrzymania w polskim porządku prawnym rozwiązań mających obopólne korzyści — odciążających budżety polskich rodzin oraz wspierających przedsiębiorców turystycznych dotkniętych skutkami pandemii — skomentował Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Za co można płacić Bonem Turystycznym?

Bonem można regulować płatności za wypoczynek tylko i wyłącznie na terenie Polski. Można nim płacić w hotelach, domkach nad jeziorem, a nawet w małych gospodarstwach agroturystycznych. Dzięki przedłużeniu ważności bonu można nim zapłacić również w czasie zimowych ferii. Zapoznaj się z listą bazy turystycznej honorującej bon.

Jak skorzystać z Bonu Turystycznego? 

Aby skorzystać z bonu turystycznego, należy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Bon Turystyczny to 16-cyfrowy kod przesyłany SMS-em oraz e-mailem do rodzica, który go aktywuje. Należy go podać podczas płatności za usługi. Aktywować bon można w każdej chwili, np. kilka dni przed planowanym wyjazdem.