Prawo jazdy kategorii AM na skuter, quad, motorower Wasilków - uprawnienia, egzamin, wniosek PDF

Autor: Sara Synowiec Weryfikacja: 30 kwietnia 2024 8 min. czytania

Prawo jazdy kategorii AM

Osoby, które chcą jak najszybciej rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją, mogą starać się o prawo jazdy kategorii AM, które zastąpiło popularną niegdyś kartę motorowerową. Jakimi pojazdami można kierować na podstawie tego dokumentu? Jakie kryteria należy spełniać, aby rozpocząć kurs w ośrodku szkolenia kierowców? Jak wygląda egzamin na tę kategorię prawa jazdy i ile kosztuje? Odpowiedzi znajdują się w poniższym poradniku.

Jakimi pojazdami można jeździć na kat. AM?

Osoba posiadająca prawo jazdy kategorii AM (dawną kartę motorowerową) może zasiąść za kierownicą:

 • motoroweru (w tym skutera) z silnikiem spalinowym o pojemności skokowej do 50 cm3 lub elektrycznym o mocy do 4 kW (5.44 KM) i o maksymalnej prędkości do 45 km/h,
 • czterokołowca lekkiego (quada) o maksymalnej masie do 350 kg i prędkości maksymalnej do 45 km/h. Cięższymi czterokołowcami (do 400 kg w przypadku przewozu osób, lub 550 kg w przypadku przewozu ładunków), można poruszać się na podstawie kat. B1.

Od ilu lat można zrobić prawo jazdy na skuter, motorower i quad?

Kategorię AM prawa jazdy mogą otrzymać osoby, które:

Kurs na uprawnienia kat. AM można rozpocząć 3 miesiące przed 14 urodzinami.

Ile kosztuje prawo jazdy AM?

Prawo jazdy kategorii AM – cena

Cena kursu

Ceny kursu AM wahają się od 900 do 1500 złotych i są ustalane indywidualnie przez ośrodki szkolenia kierowców.

Cena egzaminu

Egzamin teoretyczny na motorower to koszt 50 złotych, praktyczny - 200 złotych. Jeżeli kursant kilkukrotnie podchodzi do egzaminu, będzie musiał za każdym razem uiszczać opłatę.

Cena dokumentu

Wydanie dokumentu uprawniającego do jazdy skuterem i quadem kosztuje 100,00 złotych.

Karta motorowerowa - czy trzeba ją posiadać?

Karta motorowerowa obowiązywała przed wprowadzeniem prawa jazdy kat. AM. Musiały ją posiadać osoby niepełnoletnie, chcące poruszać się motorowerem. Obowiązek posiadania tego dokumentu został zniesiony w 2013 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami. Obecnie zastępuje go prawo jazdy kategorii AM.

Bądź na bieżąco

Zmiany w polskim prawie i nowe wnioski.
Zapisz się do newslettera.

Wprowadź prawidłowy adres e-mail.

Prawo jazdy AM krok po kroku

Kategoria AM prawa jazdy krok po kroku

Aby otrzymać uprawnienia do jazdy na quadzie, skuterze lub motorowerze, należy najpierw ukończyć szkolenie, a następnie przystąpić do egzaminu państwowego w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

Cała procedura składa się z kilku etapów, które przedstawiono poniżej.

1. Wybór szkoły jazdy

Przyszły kursant może wybierać spośród wielu ośrodków szkolenia kierowców, nie tylko w miejscowości Wasilków. Przy wyborze szkoły warto kierować się opiniami i rekomendacjami, aby nauka i kurs przebiegły w dobrej atmosferze. Można również zapoznać się z odsetkiem tzw. „zdawalności” kursantów danej szkoły, co może być wyznacznikiem jakości nauczania.

2. Badania na prawo jazdy

Po wybraniu odpowiedniej szkoły jazdy należy poddać się badaniom lekarskim na prawo jazdy. Na ich podstawie lekarz wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Podczas badania warto zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia dla osób noszących okulary i soczewki kontaktowe - lekarz powinien wskazać odpowiednie warunki uprawnienia.

3. Wyrobienie PKK

Kiedy przyszły kierowca wybierze szkołę jazdy i przejdzie badanie, powinien udać się do Wydziału Komunikacji w miejscowości Wasilków w celu wyrobienia Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK)​​​. W urzędzie musi złożyć:

4. Kurs na kat. AM

Po uzyskaniu PKK kandydat na kierowcę może rozpocząć kurs na kategorię AM, czyli dawną kartę motorowerową, który składa się z minimum 5 godzin szkolenia teoretycznego oraz 5 godzin szkolenia praktycznego. Całkowita długość kursu zależy od szkoły jazdy. 

Egzamin państwowy na kategorię AM

5. Egzamin państwowy na kategorię AM

Po ukończeniu kursu kandydat na kierowcę może zapisać się na egzamin teoretyczny, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku - na praktyczną część egzaminu.

Egzamin teoretyczny kat. AM

Testowa część egzaminu składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej o przepisach ruchu drogowego i 12 pytań dotyczących zagadnień specjalistycznych o pojazdach objętych kategorią AM. Całość trwa 25 minut. Zaliczenie części testowej uprawnia do przystąpienia do części praktycznej.

Egzamin praktyczny na kategorię AM

Aby przystąpić do tej części egzaminu, należy mieć na sobie:

 • kamizelkę, kask oraz ochraniacze na kolana i łokcie, które zostaną udostępnione przez ośrodek egzaminacyjny,
 • wiązane lub zapinane obuwie na płaskiej podeszwie,
 • spodnie z długimi nogawkami, nie dresowe,
 • kurtkę z długimi rękawami zapinaną na zamek, guziki lub zatrzaski,
 • słuchawki służące do utrzymywania kontaktu z egzaminatorem,
 • rękawice zakrywające całe dłonie.

Egzamin składa się z kilku etapów:

 1. Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i przygotowanie go do jazdy np. sprawdzenie poziomu oleju lub działania świateł - maksymalnie 5 minut.
 2. Manewry na placu - jazda pomiędzy pachołkami (slalom szybki), jazda pomiędzy 5 bramkami (slalom wolny), jazda po łukach w kształcie cyfry 8.
 3. Jazda w ruchu miejskim - minimum 10 minut.

6. Wyrobienie dokumentu

Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego świeżo upieczony kierowca może udać się do wydziału odpowiedzialnego za sprawy komunikacyjne, aby okazać dowód uiszczenia opłaty za wydanie uprawnień. Urzędnik kwituje opłatę i od tego momentu należy oczekiwać na gotowy dokument.

Ile czeka się na prawo jazdy AM?

Ile czeka się na wydanie dokumentu?

Dokument prawa jazdy AM powinien trafić w ręce kierowcy:

 • do 9 dni roboczych od dnia potwierdzenia opłaty,
 • do 30 dni - jeśli pojawią się dodatkowe okoliczności do wyjaśnienia,
 • do 2 miesięcy - jeśli sprawa jest bardzo skomplikowana.

Jak sprawdzić, czy prawo jazdy kat. AM jest gotowe do odbioru?

Status prawa jazdy kat. AM można sprawdzić na stronie info-car.pl, podając: PESEL/datę urodzenia lub numer PKK oraz imię i nazwisko. Strona wyświetli informację o tym, na jakim etapie jest przygotowywanie dokumentu.

Ile jest ważne prawo jazdy AM?

Obecnie w Polsce nie wydaje się już uprawnień bezterminowych. Aktualnie najdłuższy okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat. Może on zostać skrócony, jeżeli podczas badania lekarz wykryje problemy ze zdrowiem i wystawi uprawnienie do kierowania pojazdami na krótszy okres. 

Przykład: Ze względu na problemy ze wzrokiem kierowcy, lekarz może wystawić uprawnienie do kierowania pojazdami na 5 lat - oznacza to, że po upływie tego czasu, należy ponownie zgłosić się do lekarza na badania i następnie wyrobić nowy dokument.

Wymiana prawa jazdy z powodu upłynięcia terminu ważności

Kiedy zbliża się koniec terminu ważności dokumentu, należy odpowiednio wcześniej rozpocząć procedurę wyrobienia nowego prawa jazdy. W pierwszej kolejności potrzebne będzie orzeczenie lekarskie. Następnie należy złożyć je wraz z dokumentami: wnioskiem o wydanie nowego prawa jazdy, zdjęciem i dowodem wpłaty (100,00 zł) - do odpowiedniego urzędu. Przy wymianie z powodu upływu terminu ważności kierowca nie zdaje ponownie egzaminów.

W przypadku zgubienia, zniszczenia lub kradzieży, należy niezwłocznie zastrzec prawo jazdy w miejscowości Wasilków.

Podstawa prawna


Gdzie załatwić sprawę prawo jazdy kat. AM w miejscowości Wasilków?

Nie znaleźliśmy w naszej bazie Wydziału Komunikacji w miejscowości Wasilków. Sprawy komunikacyjne załatwisz w urzędzie znajdującym się w siedzibie powiatu, do którego należy Twoja miejscowość.

Dokument do pobrania - wzór PDF 2024

W ciągu 7 dni pobrano już 17,0 tys. dokumentów!
Wniosek o wydanie prawa jazdy krajowego [PDF]

Osoba ubiegająca się o prawo jazdy po raz pierwszy zobowiązana jest do wypełnienia dokumentu zgodnie z instrukcją poniżej:

 • Nagłówek - wpisujemy dane Urzędu Miejskiego lub Starostwa Powiatowego, w którym składamy dokumenty (właściwe dla naszego miejsca zamieszkania)
 • Część A. Dane osoby składającej wniosek
 • Część B. - NIE WYPEŁNIAĆ
 • Część C. Prawo Jazdy
  • 1. zaznaczamy odpowiednie pole, w tym przypadku punkt a) oraz kategorię B (z prawej strony)
  • 2. zaznaczamy odpowiednie podpunkty dotyczące załączników, czyli a), b), c) oraz d)
 • Część D. NIE WYPEŁNIAĆ
 • Część E. NIE WYPEŁNIAĆ
 • Część F. Sposób przekazania dokumentu - jeśli chcesz otrzymać dokument drogą pocztową, wypełnij odpowiednie pola.
 • Część G. 
  • W oświadczeniach należy zaznaczyć punkty: 1), 2), 3), 4), 5), 6)
  • Fotografia - do wniosku należy dołączyć fotografię wykonaną zgodnie z zaleceniami. Zdjęcie powinno mieć wymiar: 3,5 x 4,5 cm. Urzędnik sam przyklei fotografię do wniosku.
  • Oświadczenie o miejscu zamieszkania - wypełniamy zgodnie ze stanem faktycznym
 • Część H. NIE WYPEŁNIAĆ
Pobierz dokument

Lubi wciąż być na bieżąco, a jej obecna praca wymaga pozostawania w stałym kontakcie z pracownikami wielu instytucji, przez co nie przeoczy żadnej zmiany ani nowości w przepisach. Stara się wyjaśniać, jak człowiek człowiekowi, w jaki sposób najłatwiej załatwić daną sprawę urzędową. Jej misją jest udzielanie prostych wskazówek - zdaje sobie sprawę, że treści przepisane wprost z Dziennika Ustaw zazwyczaj nie są zrozumiałe dla zwykłego, szarego człowieka.

Czytaj więcej o autorze


O redakcji jakiwniosek.pl

Redakcja portalu jakiwniosek.pl to zespół specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie administracji i urzędowych formalności. Dzięki naszej głębokiej wiedzy i zrozumieniu procesów urzędowych oferujemy użytkownikom rzetelne i przyjazne językowo instrukcje, które ułatwiają poruszanie się po skomplikowanym świecie wniosków i urzędów. Nasz zespół regularnie aktualizuje treści, dostosowując je do stale zmieniających się przepisów i potrzeb społeczeństwa. Na co dzień pomagamy wielu użytkownikom, czego potwierdzeniem są tysiące pozytywnych opinii. Z nami, biurokracja staje się prostsza i mniej stresująca!

Czytaj więcej o redakcji