Oto wszystko, co musisz wiedzieć o dowodzie osobistym dla dziecka

2 grudnia 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021

Wyjazd dziecka za granicę nie zawsze musi wiązać się z wyrobieniem dla niego paszportu. Czasami wystarczy dowód osobisty! Do jakich krajów można podróżować na podstawie dowodu osobistego? Gdzie złożyć odpowiedni wniosek i ile czeka się na gotowy dokument? W tym artykule udzielimy odpowiedzi na te pytania! 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o dowodzie osobistym dla dziecka
Oto wszystko, co musisz wiedzieć o dowodzie osobistym dla dziecka

Dowód osobisty przed 18-stką? Można!

Dziecko przed ukończeniem 18. roku życia może posiadać dowód osobisty – jego ważność zależy od wieku pociechy. Jeżeli dziecko nie ukończyło 5. lat, dowód jest ważny przez 5 lat, gdy zaś jest starsze, dokument utrzymuje ważność przez 10 lat. Taki dowód osobisty, nazywany tymczasowym, upoważnia dziecko do podróżowania do krajów Unii Europejskiej i Strefy Schengen bez konieczności wyrobienia paszportu. Na stronie gov.pl możesz zapoznać się z listą państw, do których można podróżować na podstawie dowodu osobistego. 

Jak otrzymać dokument? 

Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, należy złożyć wniosek o wydanie dokumentu do urzędu gminy. Można tego dokonać również przez internet, za pośrednictwem platformy ePUAP – w tym przypadku będziesz jednak potrzebował profilu zaufanego. Do wniosku należy dołączyć potrzebne dokumenty oraz odpowiednio wykonaną fotografię dziecka. Warto pamiętać o szczególnych wytycznych, do których należy się stosować przy robieniu zdjęcia. 

Tanio i szybko

Jaka jest cena wyrobienia dowodu osobistego dla dzieci? Niska, gdyż za samą usługę nie zapłacimy ani grosza. Na wydanie gotowego dokumentu czeka się do 30 dni kalendarzowych, jednak zdarza się, że termin może się wydłużyć. Gdyby taka sytuacja miała się zdarzyć, urzędnik Cię o tym poinformuje. Dowód odbieramy w urzędzie gminy, do którego składamy wniosek. Na stronie gov.pl możemy sprawdzić, czy nasz dokument jest już gotowy – wystarczy wpisać numer wniosku, który otrzymamy przy jego składaniu. W ten sposób szybko i bez problemów dowiemy się, czy nasz dokument jest już gotowy do odebrania.  

Dowód dla dziecka – kto może złożyć wniosek do urzędu? 

Wniosek w imieniu dziecka może złożyć rodzic dziecka, opiekun prawny lub kurator. Dziecko, które ma więcej niż 5 lat powinno być obecne przy przekazywaniu dokumentów urzędnikowi w urzędzie gminy. Warto wspomnieć o tym, że pociecha, która ukończyła 13 lat, może samodzielnie odebrać swój dokument. Mogą to zrobić również rodzice dziecka – niezależnie od tego, które z nich składało wniosek. Przy odbiorze należy okazać swój dowód tożsamości w postaci dowodu osobistego lub paszportu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przygotowaliśmy szczegółową instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak wyrobić dowód osobisty dla dziecka
 


Powiązana sprawa