Kupujesz używany samochód? Zwróć uwagę na historię pojazdu

15 października 2020 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 2 min. czytania

Zakup nowego samochodu z salonu dla wielu osób jest zbyt dużym wydatkiem. Poszukują one wówczas dla siebie wymarzonego pojazdu wśród samochodów oferowanych na rynku wtórnym. Jednak przed podjęciem decyzji o jego zakupie, należy pamiętać o sprawdzeniu historii auta. Niedopilnowanie tego może ułatwić sprzedającemu ukrycie istotnych wad, a w konsekwencji skutkować wysokimi konsekwencjami finansowymi. Może też się zdarzyć, że zakupiony samochód będzie pochodził z kradzieży, co narazi kupującego na wiele niepotrzebnych stresów i nerwów.

Kupujesz używany samochód? Zwróć uwagę na historię pojazdu
Kupujesz używany samochód? Zwróć uwagę na historię pojazdu

Co to jest historia pojazdu?

Historia pojazdu, jaką możemy poznać to zapis zdarzeń związanych z samochodem, przedstawiony w porządku chronologicznym w formie raportu. Aby uzyskać takie informacje, musimy znać numer VIN pojazdu czyli indywidualny numer nadwozia. Każda osoba sprzedająca samochód powinna numer ten zainteresowanemu przekazać. Jeżeli odmawia jego podania, warto się zastanowić czy nie ma czegoś do ukrycia.

Jakie informacje zawiera raport o historii pojazdu?

Historię samochodu można poznać w bardzo łatwy sposób, korzystając z bazy CEPiK na stronie internetowej historiapojazdu.gov.pl. Otrzymamy tam informacje tj. rok produkcji, dane techniczne, wyposażenie fabryczne oraz stan licznika podczas ostatniego badania technicznego. Dowiemy się ilu właścicieli aktualnie ma pojazd oraz ilu ich było od momentu rejestracji w Polsce. Uzyskamy informacje na temat ewentualnych szkód i kolizji. Znajomość przeszłości samochodu z pewnością ułatwia podjęcie właściwej decyzji o zakupie, a co ważne, sprawdzając historię pojazdu w bazie CEPiK nie ponosimy żadnych kosztów. Otrzymanie raportu z Centralnej Ewidencji Pojazdów jest całkowicie bezpłatne.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Niestety, kierowcy poszukujący dla siebie auta na rynku samochodów używanych, muszą kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedawców, zwłaszcza jeżeli nie jest nim osoba prywatna. Często się słyszy, że samochody po poważnych kolizjach są sprzedawane jako bezwypadkowe. Poddawane są one naprawom blacharsko-lakierniczym, które ukrywają prawdziwą historię pojazdu a tym samym wpływają na podniesienie ceny ofertowej. Warto zwracać uwagę również na stan licznika podczas ostatniego badania technicznego. Sprzedawcy, chcąc uzyskać atrakcyjną cenę sprzedaży auta, cofają licznik przebiegu a nawet fałszują rok produkcji samochodu, liczbę właścicieli oraz podają nieprawdziwe wyposażenie fabryczne. To wszystko pokazuje, że trzeba być czujnym, a przed zakupem dokładnie przeanalizować otrzymany raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów CEPiK.
 


Powiązana sprawa