Jak zezłomować pojazd? Podpowiadamy!

15 grudnia 2021

Przychodzi moment, kiedy musimy pozbyć się swojego ukochanego samochodu, gdyż nie nadaje się on do dalszego użytku. W takiej sytuacji większość właścicieli decyduje się na złomowanie, na którym sami mogą dodatkowo zarobić. Kiedy warto podjąć taką decyzję? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby złomowanie było legalne? Zapoznaj się z poniższym artykułem!

Jak zezłomować pojazd? Podpowiadamy!
Jak zezłomować pojazd? Podpowiadamy!

Szybki sposób na pozbycie się pojazdu

Użytkowanie pojazdu może zakończyć się na różne sposoby – sprzedażą samochodu, przekazaniem w darowiźnie lub złomowaniem. Właściciele najczęściej decydują się na 3 opcję, gdy ich pojazd jest w bardzo złym stanie technicznym, stwierdzono w nim tzw. szkodę całkowitą bądź jego OC jest już bardzo wysokie. W takich sytuacjach jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż właściciel może na tym jeszcze dodatkowo zarobić! Auto złom zapłaci za każdy kilogram masy złomu – stawki są indywidualnie ustalane przez skupy złomu.

Stacja demontażu pojazdów – którą wybrać?

Na rynku znajdziemy mnóstwo stacji demontażu, które mogą zezłomować nasz pojazd. Warto jednak mieć się na baczności – nie wszystkie tego typu placówki działają w sposób legalny. Te działające zgodnie z prawem posiadają zezwolenie na działalność wystawione przez marszałka województwa. Przy wyborze stacji demontażu warto zwrócić na to uwagę, gdyż placówki działające nielegalnie nie wydadzą nam dokumentów niezbędnych do wyrejestrowania pojazdu.

Dokumenty niezbędne do zezłomowania pojazdu

Aby mogło dojść do złomowania pojazdu, należy udać się do wybranej stacji demontażu z kompletem dokumentów. Należy wziąć ze sobą dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód osobisty, a także kilka innych dodatkowych dokumentów, jeżeli sytuacja tego wymaga. W przypadku nieposiadania niektórych z nich, konieczne jest wypisanie oświadczenia o ich zgubieniu, kradzieży czy zniszczeniu.

Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o złomowaniu pojazdu? Przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak przebiega proces złomowania oraz co zrobić w sytuacji, gdy brakuje nam dokumentów wymaganych w stacji demontażu. Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!


Powiązana sprawa