Do jakich krajów podróżujemy z paszportem?

25 czerwca 2020 | Aktualizacja: 19 grudnia 2021

Sezon urlopowy właśnie się rozpoczyna i pada pytanie „gdzie spędzić wakacje: Polska czy zagranica?” Od czasu wejścia Polski do strefy Schengen podróżowanie do innych krajów stało się dużo prostsze, ponieważ konieczność posiadania paszportu została ograniczona. Dziś wybierając się na wypoczynek do większości krajów europejskich, polskiemu turyście wystarczy dowód osobisty w kieszeni. W ten sposób możemy zwiedzić ponad 40 państw na świecie. Należy jednak pamiętać, że powinien on być ważny co najmniej jeszcze pół roku, a pobyt jest możliwy do 90 dni. A co jeśli zamarzyły nam się wakacje gdzieś dalej? Wówczas niezbędny jest paszport.

Do jakich krajów podróżujemy z paszportem?
Do jakich krajów podróżujemy z paszportem?

Gdzie bez paszportu?

Gdzie bez paszportu na pewno przekroczymy granicę? Otóż dowód osobisty dla każdego z uczestników podróży będzie wystarczający podczas wyjazdu do następujących krajów: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Wyspy Kanaryjskie.

delikatesy włoskie

Gdzie paszport konieczny?

Nie do wszystkich państw europejskich możemy pojechać mając przy sobie tylko ważny dowód osobisty. Okazać się paszportem musimy wjeżdżając do krajów:

  • Kosowo

  • Ukraina

Dodatkowo posiadać wizę należy w krajach:

  • Białoruś

  • Rosja

  • Turcja

Do krajów pozaeuropejskich natomiast paszport jest wymagany bezwzględnie. Wyjątek stanowią jedynie niektóre departamenty zamorskie Francji takie jak Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, itp. oraz jest jeden niezależny kraj, do którego wystarczy dowód osobisty to Gruzja.

Jak wyrobić paszport?

Jeśli chcemy wybrać się do państw wymagających wyłącznie paszportu, oto kilka niezbędnych wskazówek, które mogą okazać się przydatne:

- Paszport lub paszport tymczasowy wydaje się na wniosek osoby pełnoletniej, złożony osobiście, po przedłożeniu wymaganych dokumentów, pobraniu danych biometrycznych i uiszczeniu należnej opłaty.

- Wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego osobie małoletniej następuje na wniosek rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów albo jednego z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów za zgodą drugiego z rodziców lub opiekunów.

- Paszport jest ważny przez 10 lat od daty jego wydania, natomiast paszport wydany osobie, która nie ukończyła 13 lat jest ważny 5 lat od daty jego wydania. Paszport zawiera dane biometryczne, czyli wizerunek twarzy i odciski palców jego posiadacza umieszczone w paszporcie w formie elektronicznej.

- Jeśli chcesz złożyć wniosek o paszport, zarejestruj się w systemie E-KONSULAT


Powiązane sprawy