Złomowanie samochodu po wypadku

16 sierpnia 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Poruszając się samochodem osobowym, wielokrotnie możemy natknąć się na niebezpieczne sytuacje na drodze. Stłuczki i większe awarie mogą zdarzyć się niemal codziennie. Natłok myśli, ciężka praca i problemy rodzinne mogą wpłynąć negatywnie na skupienie kierowcy. Prowadzi to wówczas do wypadków. Co zrobić, jeśli samochód uległ poważnej kolizji i nie można już go naprawić?

Złomowanie samochodu po wypadku
Złomowanie samochodu po wypadku

Złomowanie a kasacja pojazdów

W zależności od uszkodzeń pojazdu samochód można zezłomować lub oddać do kasacji. Pierwszy termin odnosi się do aut, z których można zdemontować części. Wiele firm oferuje skup samochodów powypadkowych w dobrej cenie. Drugim terminem jest kasacja. Jeśli pojazd uległ poważnemu wypadkowi i ucierpiała jego geometria, to wówczas należy go skasować. Najczęściej są to wraki, które uległy pożarowi czy szkodzie całkowitej. Oddać do kasacji należy również nieużywane auta, które zalegają na parkingach samochodowych.

Kasacja pojazdów - Stacja Demontażu Pojazdów

Miejscem, do którego należy oddać wrak samochodu, jest Stacja Demontażu Pojazdów. Posiada ona pozwolenie na rozbiórkę aut uregulowane prawnie w Ustawie o Odpadach (Dz. U. 2013 poz. 21) i Ustawie o Recyklingu Pojazdów Wycofanych z Eksploatacji (Dz. U. z 2005 r. nr 25, poz.202). SDP musi również być zlokalizowane w odpowiednim miejscu zgodnym z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Kasacja pojazdów może mieć negatywne skutki oddziaływania na środowisko naturalne. Do Stacji Demontażu Pojazdów należy oddać kompletny samochód bez wcześniejszego wymontowywania podzespołów. W przeciwnym wypadku otrzymamy mniej pieniędzy za oddane auto.

Kiedy należy oddać samochód na złom?

Jeśli pojazd ulegnie poważnemu wypadkowi i nie można go naprawić w sposób zapewniający bezpieczeństwo pasażerów, wówczas należy taki samochód zezłomować. Wszystkie auta oraz jednoślady nieużywane, generują koszty. Im starszy pojazd, tym składka ubezpieczenia OC jest wyższa. Dodatkowo wiekowe maszyny wymagają wielu napraw i zaniedbane, mogą powodować niebezpieczne sytuacje na drodze. Dlatego w takim wypadku najlepiej zastanowić się nad wymianą pojazdu na nowsze, a starszy samochód zezłomować.

Jak wygląda procedura złomowania?

Zanim udamy się na złomowisko, to należy upewnić się, że mamy wszystkie dokumenty potrzebne do zezłomowania pojazdu. Obowiązkowo należy posiadać dowód rejestracyjny lub dokument potwierdzający dane samochodu, umowę kupna — sprzedaży, oraz dowód osobisty. W przypadku auta należącego do firmy potrzebna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli, dowody tożsamości oraz zgodę na złomowanie pojazdu z dokumentem potwierdzającym przynależność samochodu do działalności gospodarczej.

Co zrobić po zezłomowaniu pojazdu?

Po załatwieniu wszelkich formalności otrzymamy tablice rejestracyjne  oraz zaświadczenie o przyjęciu wraku przez złomowisko. Z takimi dokumentami należy udać się do Wydziału Komunikacji, aby wyrejestrować pojazd. Złomowanie należy również zgłosić u ubezpieczyciela w celu częściowego odzyskania składki OC i AC.