Zastosowanie wentylatorów w przemyśle

12 lipca 2021 | Aktualizacja: 25 maja 2022 | Artykuł sponsorowany

Bez odpowiedniej wentylacji niemożliwe jest, aby pracownicy wykonywali swoje obowiązki w komfortowych warunkach, a urządzenia mechaniczne mogły prawidłowo funkcjonować. Aby osiągnąć oba te cele, warto zainwestować w wentylatory przemysłowe, które dostosowane są do specyficznych wymagań poszczególnych gałęzi przemysłu.

Zastosowanie wentylatorów w przemyśle
Zastosowanie wentylatorów w przemyśle

Jak działają wentylatory przemysłowe? Gdzie konkretnie znajdują zastosowanie? Więcej na ten temat w naszym najnowszym artykule!

Działanie wentylatorów przemysłowych

Działanie wentylatora zależne jest przede wszystkim od ruchu obrotowego wirnika, w które wyposażone jest urządzenie. Ruch powstaje w wyniku działania zewnętrznego silnika elektrycznego, a ten, przy pomocy wału napędowego, przekazuje moc obrotową.

Gdy łopatki wirnika zostaną wprawione w obrót, proporcje gazów przemieszczają się w obrębie kanałów łopatkowych. Kierunek ich przepływu może być promieniowy bądź osiowy.

Mówiąc prościej, zadaniem wentylatorów jest wymuszenie ruchu powietrza oraz odprowadzenie gazów z jednej przestrzeni do drugiej. W zależności od sytuacji oraz miejsca może to być czyste, jak i częściowo zanieczyszczone powietrze o różnej temperaturze - zarówno pokojowej, poniżej zera, a nawet tej dochodzącej do
400 stopni Celsjusza. To właśnie od wentylatorów w dużej mierze zależy bezpieczeństwo oraz komfort pracy pracowników.

Wentylatory przemysłowe podzielić można na różne rodzaje. Podstawowy podział klasyfikuje je na wentylatory promieniowe (czyli takie, w których gaz porusza się wzdłuż promienia wirnika) oraz osiowe (gaz porusza się równolegle do osi obrotu wirnika). To jednak nie wszystkie wentylatory. W ofertach takich sprawdzonych producentów jak Sursys można też znaleźć wentylatory przemysłowe strumieniowe, czy oddymiające.

Wentylatory w przemyśle a ich zastosowanie

Wentylatory przemysłowe to urządzenia, bez których obecnie bardzo trudno wyobrazić sobie magazyn, halę produkcyjną, czy chłodnię. Odpowiednia wentylacja jest konieczna, aby utrzymać w pomieszczeniu pożądaną temperaturę w celu zagwarantowania bezpieczeństwa pracowników oraz utrzymania odpowiednich warunków do przechowywania towarów.

W jakich konkretnie miejscach znajdują swoje zastosowanie dwa najpopularniejsze wentylatory przemysłowe, czyli promieniowe i osiowe? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Wentylatory promieniowe

Te urządzenia znajdują zastosowanie w naprawdę wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się je w celu transportowania czystego powietrza pod odpowiednim ciśnieniem oraz do odprowadzania zanieczyszczeń. Taki system wentylacyjny doskonale sprawdza się w suszarniach, branży chłodniczej i klimatyzacyjnej. Często też można je spotkać na dachach hal, w lakierniach, czy garażach podziemnych.

Wentylatory osiowe

Podobnie jak wentylatory promieniowe także wentylatory osiowe są chętnie wykorzystywane w wielu miejscach. Do ich zalet można zaliczyć cichą pracę, wysoką efektywność oraz możliwość działania w trybie ciągłym. Tego typu urządzenia perfekcyjnie sprawdzą się w garażach, podziemnych parkingach, tunelach, czy centrach handlowych.