Wyciąg z księgi wieczystej – kiedy jest potrzebny i co to takiego?

9 lutego 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Wyciąg z księgi wieczystej to istotny dokument, który jest wydawany w celu ustalenia rzeczywistego stanu prawnego dla konkretnej nieruchomości. Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o odpis z ksiąg wieczystych, poznaj różnicę pomiędzy odpisem zwykłym i zupełnym. W poniższym artykule znajdziesz niezbędne informacje na ten temat, a także dowiesz się, jak najszybciej otrzymasz ten dokument.

Wyciąg z księgi wieczystej – kiedy jest potrzebny i co to takiego?
Wyciąg z księgi wieczystej – kiedy jest potrzebny i co to takiego?

Różnica pomiędzy dokumentem, jakim jest wyciąg z księgi wieczystej, a odpisem jest niewielka, choć według prawa są to dwa różne rodzaje aktów. Przeglądanie ksiąg wieczystych może odbywać się w trzech wariantach: odpisu zwykłego, rozszerzonego, a także wymienionego już wyciągu z KW. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku do urzędu o wydanie wyciągu KW, dowiedz się, ile to kosztuje i kiedy potrzebujesz takiego dokumentu.

Do czego potrzebny jest wyciąg z księgi wieczystej?

Wyciąg z KW lub standardowy odpis jest wręcz niezbędny w co najmniej kilku sytuacjach. O taki dokument musisz ubiegać się przede wszystkim wtedy, kiedy planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny. Banki mogą wymagać takiego dokumentu, aby potwierdzić prawa własności, a także stan prawny działki budowlanej, na której ma zostać wybudowana nieruchomość sfinansowana kredytem hipotecznym. Inne sytuacje, w których niezbędny może być wyciąg z ksiąg wieczystych, to:

  • sprzedaż nieruchomości mieszkalnej,
  • przekazanie nieruchomości w formie aktu darowizny,
  • oddanie nieruchomości na użytkowanie wieczyste.

Jak widzisz, jest wiele sytuacji, w których przydaje się zarówno odpis, jak i wyciąg z ksiąg wieczystych. Można powiedzieć, że bez tego dokumentu nie da się legalnie załatwić spraw związanych ze zbyciem lokalu lub zaciągnięciem nowego zobowiązania hipotecznego.

Wyciąg a odpis z ksiąg wieczystych – jakie są różnice?

Pojęcie wyciągu i odpisu z ksiąg wieczystych jest często mylone ze sobą. Jeśli chodzi o odpis z KW jest to dokument, który przedstawia aktualny status prawny nieruchomości lub działki na dzień złożenia wniosku o jego wydanie przez urząd. Jeśli chodzi o wyciąg z KW, ten przedstawia pełną historię w księgach wieczystych, która odnosi się do wybranych budynków lub działek, a także praw własności.

Jak zdobyć wyciąg z księgi wieczystej i ile to kosztuje?

Według informacji dostępnych na stronach rządowych, koszt wydania wyciągu z księgi wieczystej to wydatek od 15 do 30 złotych, zależnie od liczby działów. Najobszerniejsze dokumenty zawierające wszystkie cztery działy KW kosztują 30 złotych, natomiast zaświadczenie o zamknięciu ksiąg wieczystych kosztuje 10 złotych. Dla porównania: odpis zwykły KW kosztuje również 30 złotych, natomiast zupełny aż 60 złotych.

Aby złożyć wniosek o wydanie wyciągu z ksiąg wieczystych, musisz tylko:

  1. Pobrać i uzupełnić stosowny wniosek dla Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.
  2. Zapłacić za wydanie dokumentu.
  3. Złożyć wniosek wraz z potwierdzeniem zapłaty bezpośrednio w centrali CIKW lub w jednym z oddziałów albo przesłać dokumenty pocztą tradycyjną.