Wniosek o przyłącze gazowe – jak złożyć i jakich formalności dopełnić? Przyłącze gazowe w 6 prostych krokach

14 marca 2024 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Mimo pewnych kontrowersji związanych z nową polityką klimatyczną gaz ziemny to nadal popularne źródło energii do domu. Używać można go do ogrzewania pomieszczeń, wody użytkowej oraz oczywiście gotowania. Aby jednak z niego korzystać, konieczne jest wybudowanie odpowiedniego przyłącza gazowego. Co trzeba zrobić, by takowe powstało? Nie obędzie się bez odpowiedniego wniosku. Cała procedura nie jest jednak tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Wniosek o przyłącze gazowe – jak złożyć i jakich formalności dopełnić? Przyłącze gazowe w 6 prostych krokach
Wniosek o przyłącze gazowe – jak złożyć i jakich formalności dopełnić? Przyłącze gazowe w 6 prostych krokach

Wniosek o przyłącze gazowe – krok po kroku

Wiele osób uważa, że budowa przyłącza gazowego jest sporym wyzwaniem. W praktyce jednak wcale nie jest to duży problem. Sam proces wykonania instalacji od istniejącej sieci do skrzynki na działce opisać można sześcioma krokami:

  1. Złożenie wniosku do lokalnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o określenie możliwości przyłączenia do sieci i określenia warunków budowy. 
  2. Podpisanie umowy o wykonanie przyłącza. 
  3. Przygotowanie projektu i uzyskanie pozwoleń na budowę. 
  4. Budowa przyłącza wraz z szafką, zabezpieczeniami i licznikiem. 
  5. Połączenie przyłącza z instalacją wewnątrz budynku. 
  6. Rozliczenie inwestycji. 

Co przy tym jednak bardzo ważne, punkt trzeci i czwarty w całości wykonywane są przez wykonawcę, a więc OSD. Jest to z pewnością ważne ułatwienie dla inwestora i jednocześnie gwarancja, że zarówno pod względem formalnym, jak i technicznym wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. Co jednak jasne, aby w pełni bezproblemowo przejść przez proces wykonania przyłącza, koniecznie trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Jakich?

Wniosek o przyłącze gazowe – jak wypełnić?

Mimo że zazwyczaj większość OSD chętnie rozbudowuje swoje sieci przesyłowe, to jednak samo wykonanie przyłącza, zawsze odbywa się na podstawie wniosku. Oczywiście złożyć go może jedynie właściciel danej posesji – lub wspólnie współwłaściciele. Oprócz wypełnienia odpowiednich formularzy konieczne jest dołączenie też mapki sytuacyjnej, która określi umiejscowienie działki i budynków. Sam wniosek nie jest nadmiernie skomplikowany, a informacje dotyczące jego wypełnienia znajdziesz zwykle na stronie wybranej firmy.

Przyłącze gazowe – odległości

Kluczowym problemem związanym z budową przyłącza może być odległość działki od istniejącej sieci. To ona determinuje opłacalność samej budowy i może też tworzyć inne problemy – takie jak, chociażby duże różnice poziomów gruntu. Dlatego też, jeśli decydujemy się na ogrzewanie domu gazem ziemnym, to koniecznie musimy się zorientować, czy odległość od sieci nie jest zbyt duża. W niektórych przypadkach sposobem na poprawę opłacalności inwestycji może być też nawiązanie współpracy z sąsiadami – dzięki temu rozbudowa sieci będzie dla OSD korzystniejsza, co z kolei tworzy pole do negocjacji.

Przyłącze gazowe – formalności i budowa

Jak już wspomnieliśmy, uzyskanie pozwoleń i samo wykonanie przyłącza leżą po stronie OSD. Warto przy tym jednak wiedzieć, że proces ten trwa nawet do pół roku. Czas ten najlepiej przeznaczyć na wykonanie instalacji wewnętrznych w budynku. W ich przypadku także niezbędne jest wykonanie projektu i otrzymanie zgody na budowę. Równoległa budowa jest z kolei kluczowa, dla szybkiego rozpoczęcia korzystania z błękitnego paliwa.

Ogrzewanie gazowe – koszty instalacji

Mówiąc o przyłączu gazowym, koniecznie trzeba też poruszyć kwestię kosztów. Wbrew pozorom są one z reguły stosunkowo niskie, choć dokładna cena uzależniona jest od danego OSD. W przypadku firm EWE, która oferuje gaz dla firm i gaz do domu koszt przyłącza gazowego o długości do 15 metrów – wraz z niezbędnymi zaworami i zabezpieczeniami wynosi nieco ponad 3000 zł. Każdy dodatkowy metr wiąże się dodatkowo z dopłatą w wysokości około 200 złotych za metr.

Wykonanie przyłącza gazowego do domu, nie jest więc poważnym problemem. Warto o tym pamiętać podczas wybierania systemu ogrzewania dla siebie!