Rozliczenia zagraniczne: biuro czy samodzielnie? Sprawdzamy

26 lutego 2024 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Osoby pracujące za granicą muszą raz w roku rozliczyć swoje dochody. Wiele z nich ma jednak problem z poprawnym wypełnieniem deklaracji w obcym języku. Trudności mogą wynikać też z konieczności wykonania skomplikowanych obliczeń. Czy warto wypełniać dokumenty samemu? A może lepiej skorzystać z oferty biura rozliczeń?

Rozliczenia zagraniczne: biuro czy samodzielnie? Sprawdzamy
Rozliczenia zagraniczne: biuro czy samodzielnie? Sprawdzamy

Samodzielne rozliczanie podatków z zagranicy

Osoby pracujące poza Polską muszą wypełnić deklarację, która jest swego rodzaju odpowiednikiem PIT-36. Dokument ten przygotowuje się na podstawie kart podatkowych wydanych przez pracodawców. Aby uzupełnić go poprawnie, trzeba uwzględnić nie tylko dochody, lecz także przysługujące ulgi. Należy też znać stawki podatku obowiązujące na konkretnych progach.

W wielu przypadkach samodzielne rozliczenia zagraniczne bywają problematyczne. Wymagają one znajomości przepisów podatkowych, a także języka, w którym sporządzono oryginalne dokumenty. Co więcej, złożenie gotowej deklaracji wiąże się też z kontaktem z lokalnym urzędem – elektronicznym lub osobistym. To trudności, które dla wielu osób mogą być nie do przejścia.

Pomoc biura rozliczeń zagranicznych

Usługi biura rozliczeń zagranicznych są oczywiście płatne, ale zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Pracownicy takich firm wypełniają deklaracje podatkowe na podstawie przesłanych dokumentów. Wiedzą, jak zrobić to poprawnie – zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju zatrudnienia. Wyliczą należny podatek, a także sprawdzą, które ulgi przysługują. Dzięki temu mogą zadbać o to, aby podatnik otrzymał najwyższą możliwą kwotę zwrotu, czy pomóc zmniejszyć ewentualną niedopłatę.

Co więcej, biuro rozliczeń zagranicznych gwarantuje też dostarczenie gotowej dokumentacji do odpowiednich urzędów w Polsce i za granicą. Dzięki temu pracownik nie musi kontaktować się z instytucjami w lokalnym języku ani tracić czasu na wizyty w urzędach.

Jak wybrać odpowiednie biuro rozliczeń zagranicznych?

Wybierając biuro rozliczeń zagranicznych, warto zwrócić uwagę na:

  • kraje, które obsługuje dana firma – większość biur rozliczeń oferuje swoje usługi jedynie klientom pracującym w konkretnych państwach,
  • terminowość – to ważne zwłaszcza wtedy, gdy do ostatniego dnia składania rozliczeń zostało niewiele czasu. Warto zapoznać się z opiniami innych klientów na ten temat,
  • jakość kontaktu – dobrze, jeśli pracownicy biura szybko odpowiadają na pytania i starają się wykonać zlecenie jak najsprawniej,
  • zakres usług – warto stawiać na kompleksowe usługi, które obejmują uzupełnienie polskich i zagranicznych deklaracji oraz ich złożenie w urzędach w obu krajach. Niektóre firmy oferują też dodatkowe opcje, jak np. pozyskanie zaświadczeń o dochodach EU/EOG z urzędu skarbowego po złożeniu PIT-36,
  • renoma – dobrym pomysłem jest podjęcie współpracy z biurem, które cieszy się dobrymi opiniami wśród klientów.

Wygodnym rozwiązaniem jest postawienie na polskie biuro rozliczeń zagranicznych. Dzięki temu nie musisz znać języka obcego, by kontaktować się ze specjalistami. Pracownicy takich firm samodzielnie tłumaczą oryginalne dokumenty i przygotowują deklarację w języku, który obowiązuje w kraju zatrudnienia.

Wybór między samodzielnym rozliczeniem podatków a pomocą specjalisty należy do Ciebie. Zwykle lepiej jednak powierzyć to zadanie profesjonalistom.