Rodzaje samochodów pożarniczych

19 sierpnia 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Samochody pożarnicze znajdziemy w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, na lotniskach, w jednostkach wojskowych, a także w niektórych zakładach przemysłowych, w których istnieje duże zagrożenie wybuchem pożaru (na przykład chemicznych). Jakie rodzaje samochodów pożarniczych są obecnie wykorzystywane przez strażaków? Sprawdźmy! 


 

Rodzaje samochodów pożarniczych
Rodzaje samochodów pożarniczych

Samochody pożarnicze powstają na bazie standardowych samochodów ciężarowych. Najczęściej jest to rama z silnikiem i kabina kierowcy. Specjalistyczne firmy wykonują całą zabudowę pojazdu, zgodnie z jego przeznaczeniem. 

Samochód pożarniczy jest przeznaczony do uczestnictwa w akcjach pożarniczych, ratownictwa drogowego, chemicznego, kolejowego, lotniskowego, specjalnego a także do innych zadań, jakie wykonują jednostki PSP, OSP i inne. 

Samochód pożarniczy musi mieć specjalne oznakowanie a także zewnętrzne wyposażenie świetlne. 

Najważniejsze rodzaje samochodów pożarniczych

Wymienimy najważniejsze rodzaje samochodów pożarniczych, jakie można spotkać w jednostkach strażackich na całym świecie. To:

  • Samochód pożarniczy z autopompą i zbiornikiem na wodę oraz dodatkowym wyposażeniem ułatwiającym prowadzenie akcji;
  • Samochód pożarniczy ze specjalnym sprzętem i środkami gaśniczymi (piana, środki do neutralizacji chemii itd.);
  • Samochód pożarniczy z drabiną lub drabiną i podnośnikiem hydraulicznym;
  • Samochód pożarniczy z wysuwaną drabiną, która może być zakończona koszem;
  • Samochód pożarniczy ratownictwa technicznego, który jest wykorzystywany do akcji poszukiwawczych, ratownictwa drogowego (ma na wyposażeniu między innymi sprzęt do cięcia blachy), torowania przejść dla pozostałych pojazdów pożarniczych, a także ratowania zwierząt;
  • Samochód pożarniczy ratownictwa chemicznego, wyposażony w sprzęt do rozpoznania i neutralizacji środków chemicznych, które mogły się wydostać np. w trakcie wypadku drogowego, wypadku w trakcie transportu kolejowego albo zdarzenia w zakładzie produkcyjnym;
  • Samochód pożarniczy dowodzenia – zazwyczaj jest to lekki pojazd, ze środkami łączności;
  • Samochód pożarniczy transportowy – umożliwia przewóz strażaków wraz z wyposażeniem osobistym;
  • Samochód pożarniczy zaopatrzeniowy – może służyć do transportu wody, piany i innych środków gaśniczych dla wozów bojowych, biorących udział w akcji gaśniczej;
  • Samochody pożarnicze specjalne, wykorzystywane do akcji ratowniczych na płytach lotnisk, w zakładach specjalnych, w wojskowości, w razie wypadków kolejowych albo do wypadków w zbiornikach wodnych. 

 Każdy chciałby korzystać z fabrycznie nowych pojazdów pożarniczych, jednak nie zawsze jest to możliwe, ze względów finansowych. Ale na rynku jest bardzo ciekawa alternatywa. 

Sprawdzone, używane wozy pożarnicze w Auto Mar

Jak wspomnieliśmy na początku, wozy strażackie powstają na bazie standardowych samochodów ciężarowych, najczęściej znanych producentów. Zapewnia to wysoką trwałość i dostęp do serwisu pojazdów. Cała zabudowa gaśnicza jest wykorzystywana przez specjalistyczne firmy. 
 
Nowe wozy strażackie są drogie. Jednak istnieje alternatywa – to używane wozy strażackie. 
Można je znaleźć w stałej ofercie firmy Auto – Mar z Torunia. 

Firma sprowadza używane wozy strażackie Iveco https://wozystrazackie.eu/oferta/wozy-strazackie-iveco, a także innych markowych producentów, jak Renault i Mercedes Benz.

W stałej ofercie jest kilkadziesiąt pojazdów, z różnym napędem (na przednią i na obie osie) oraz z różną wielkością zbiorników na środki gaśnicze.