Rezygnacja z polisy OC auta krok po kroku

30 października 2023 | Aktualizacja: 31 października 2023 | Artykuł sponsorowany | 5 min. czytania

Chcesz zrezygnować z polisy OC samochodu? Nie wiesz, jak się z tym zmierzyć? Nasz tekst ułatwi Ci zadanie, ponieważ podpowiadamy, jakie kroki trzeba podjąć w tym kierunku

Rezygnacja z polisy OC auta krok po kroku
Rezygnacja z polisy OC auta krok po kroku

Kiedy jest możliwa rezygnacja z OC?

Polisa OC jest rodzajem ubezpieczenia obowiązkowego dla właścicieli pojazdów mechanicznych i do jej wykupienia zobowiązuje nas  Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.  Są oczywiście pewne wyjątki od reguły i mowa tutaj przede wszystkim o posiadaczach pojazdów zabytkowych i historycznych, ponieważ jeśli nie poruszamy się nimi po drogach publicznych, to nie musimy wykupować rocznego ubezpieczenia OC.

Reszta właścicieli samochodów osobowych powinna już w dniu zakupu pojazdu, mieć na oku polisę. Jeśli będziemy migać się od jej wykupienia, to musimy spodziewać się wysokich kar finansowych. Mimo wszystko, raz wykupiona przez nas polisa, nie musi być kontynuowana do momentu sprzedaży samochodu, czy jego zezłomowania. Istnieją sytuacje, w których możemy zdecydować się na wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu. Przede wszystkim dotyczy to umów zawieranych na odległość, a więc telefonicznie, online lub za pośrednictwem firmy kurierskiej.

W takich sytuacjach mamy aż trzydzieści dni na rezygnację z ubezpieczenia OC i możemy to zrobić bez podawania przyczyny. Jednak warto mieć na uwadze, że za czas trwania ochrony, ubezpieczyciel naliczy nam stosowne opłaty i będziemy musieli się z tego rozliczyć. Zrezygnować z polisy OC możemy też wtedy, gdy nie jesteśmy zadowoleni z aktualnej ochrony, jakości usługi swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, czy wygórowanych stawek za OC.

Co więcej, nie będzie problemów z rezygnacją z aktualnej oferty, gdy występuje podwójna polisa lub kupiliśmy używany samochód, ponieważ to od nas zależy, czy będziemy kontynuowali polisę wcześniejszego właściciela. 

Rezygnacja z polisy OC – jak zmierzyć się z formalnościami?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od sporządzenia wniosku o wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu. Aby ubezpieczyciel rozważył nasze pismo, musimy dopilnować, by znalazły się w nim najważniejsze informacje. Mowa tutaj chociażby o danych właściciela pojazdu, a więc o imieniu i nazwisku i adresie zamieszkania.

W przypadku współwłaściciela jego dane również muszą być podane. Do tego koniecznie musimy uwzględnić dane towarzystwa ubezpieczeniowego, z którego usług chcemy zrezygnować i numer wypowiadanej polisy. Jak dowiemy się z https://wypowiadamoc.pl/jak-wypowiedziec-ubezpieczenie-ac-samochodu, w dobrze przygotowanym wniosku nie może zabraknąć też danych pojazdu, a więc marki i modelu, czy numeru rejestracyjnego. Konieczne jest też podanie podstawy prawnej, która umożliwia nam wypowiedzenie umowy, a więc art. 28, art. 28a,czy art. 31 Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych.

Jeśli chcemy, by umowa skończyła się w wybranym przez nas czasie, to warto uwzględnić okres wypowiedzenia. Poza tym na wniosku powinna zostać umieszczona też data i miejsce jego sporządzenia, a także własnoręczny podpis. Sam dokument możemy sporządzić w wygodny dla siebie sposób. Ważne, by był czytelny. Dlatego, jeśli obawiamy się, że ktoś może mieć problem z rozszyfrowaniem naszego pisma, to lepiej sporządzić dokument na komputerze.

Na osoby, które nie wiedzą, jaką formę zachować w piśmie, czekają też gotowe wzory dokumentów, co możemy usprawnić sporządzenie wniosku. Co ważne, gotowe wzory można pobrać całkowicie za darmo w formacie DOC lub PDF, a następnie wydrukować i wypełnić odpowiednimi danymi lub od razu zrobić to online.

Gdy już będziemy dysponowali wnioskiem o rezygnację z polisy OC, to nie pozostaje nam nic innego, jak dostarczyć go do towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto jednak mieć na uwadze, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oczekiwać od nas zupełnie innych kroków w celu wypowiedzenia umowy. Niektóre preferują osobisty kontakt i wówczas trzeba zgłosić się z dokumentem do najbliższego oddziału ubezpieczyciela.

Inne zachęcają do wcześniejszego kontaktu telefonicznego i umówienia spotkania z agentem, czy nawet do listownego wysłania pisma. Nowoczesne placówki proszą o dopełnienie formalności online – za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie lub przez maila. Dlatego, jeśli chcemy, by wszystko przebiegło sprawnie, to lepiej sprawdzić, jakie są zasady wypowiedzenia polisy OC i się do nich dostosować.

Poza tym warto też szybko rozejrzeć się za nową, ale tym razem ciekawszą ofertą ubezpieczenia OC, ponieważ bez niego nie będziemy mogli poruszać się po drogach publicznych i możemy narazić się na kary rzędu kilku tysięcy złotych. Na pewno w szukaniu pomocny okaże się Internet, zwłaszcza że możemy z niego korzystać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Jedyne, czego potrzebujemy, to telefonu ze stałym dostępem do sieci, laptopa lub tabletu.

W znalezieniu najlepszych ofert pomoże nam już sama wyszukiwarka internetowa, czy profesjonalne serwisy, które zapewniają dostęp do ofert od wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych i to w jednym miejscu.