Rejestracja samochodu - o czym musisz pamiętać?

13 czerwca 2023 | Aktualizacja: 11 lipca 2023 | Artykuł sponsorowany

Zakup pojazdu nie jest końcem przygód z formalnościami, a wręcz ich początkiem. Musimy pamiętać o określonych ramach czasowych dla każdej z czynności, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy rejestracji samochodu.

Rejestracja samochodu - o czym musisz pamiętać?
Rejestracja samochodu - o czym musisz pamiętać?

Kupiłem samochód i co dalej?

Kupno samochodu to wielkie wydarzenie w naszym życiu. Poprzedzają je długie godziny spędzone nad ofertami zarówno salonów samochodowych, komisów, jak i prywatnych ogłoszeń. Gdy już znajdziemy tę idealną okazję, nie możemy się zatrzymywać w działaniach, gdyż czekają nas jeszcze niezbędne formalności. Na pierwszy ogień idzie podatek PCC, czyli podatek, który musimy zapłacić od czynności cywilnoprawnych, a dokładnie zakupu pojazdu. Mamy na uregulowanie tego zobowiązania 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Koszt opiera się na stałej stawce, czyli 2 proc. od aktualnej wartości pojazdu. Obowiązek ten nie zaistnieje, jeżeli sprzedawca prywatny zobowiąże się do opłacenia podatku lub w momencie, gdy umowę zawieramy z płatnikiem VAT.

Kolejnym krokiem jest rejestracja pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Do tego potrzebujemy jednak dokumentu potwierdzającego ważne badanie techniczne. Może się zdarzyć, że kupowane auto ma wykonane aktualne badania techniczne i właściciel przekaże nam taką informację. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku samochodów zakupionych prosto z salonu. Tutaj pierwsze badanie techniczne wykonuje się do 3 lat od zakupu, drugi raz udamy się na Okręgową Stację Kontroli Pojazdów w ciągu 2 lat od ostatniego badania technicznego. 

Jeśli natomiast decydujemy się na auto używane bez ważnych badań, powinniśmy udać się na nie. Co ważne, taki samochód musimy przetransportować lawetą, gdyż prawo zakazuje poruszania się pojazdami bez aktualnych badań. Za samą kontrolę zapłacimy 99 zł, lecz należy do tego dodać również koszt lawety. Po przejściu kontroli z pozytywnym wynikiem należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Zanim to, sprawdź, jakie dokumenty mogą być potrzebne w takiej sytuacji: https://www.ocsamochodu.pl/p/jakie-dokumenty-sa-potrzebne-do-rejestracji-samochodu/36.html

Jak złożyć wniosek o rejestrację pojazdu?

Zgodnie z przepisami nabywca pojazdu ma 30 dni na zarejestrowanie pojazdu. Aby tego dokonać, należy udać się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji, czyli:

 • starostwa powiatowego;
 • Urzędu Miasta;
 • urzędu dzielnicy, jeśli mieszkamy w Warszawie. 

Jeżeli nie spełnimy swojego obowiązku w wyznaczonym terminie, poniesiemy karę grzywny w wysokości nawet 1000 zł. Zanim jednak tam trafimy, warto przygotować wszelkie niezbędne dokumenty, będzie to między innymi:

 • dokument tożsamości;
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny;
 • dokument potwierdzający prawa własności do pojazdu;
 • dowód obowiązującej polisy OC.

W zależności do tego, czy pojazd jest nowy lub też używany oraz, czy był już zarejestrowany w Polsce lub za granicą rodzaj i liczba dokumentów będzie się różnić. Jeśli nie jesteśmy pewni, co powinniśmy ze sobą zabrać, dobrze jest skontaktować się z odpowiednim wydziałem komunikacji i dopytać się o szczegóły całego procesu. Podobna sytuacja tyczy się zbywającego pojazd, który również powinien zawiadomić wydział komunikacji o zaistniałym przeniesieniu praw. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie:
https://www.ocsamochodu.pl/p/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu/35.html.

Koszty rejestracji auta

Rejestracja pojazdu wiąże się również z rozmaitymi kosztami. Znajdziemy tu zarówno obowiązkowe opłaty, jak i te, z których możemy zrezygnować w wyjątkowych sytuacjach. W skład takich opłat wchodzą:

 • tablice rejestracyjne - 80 zł;
 • dowód rejestracyjny - 54 zł;
 • pozwolenie czasowe - 13,50 zł;
 • nalepka legalizacyjna - 12,50 zł;
 • opłata ewidencyjna - 1,50 zł.

Razem wychodzi standardowo 161,50 zł. Koszt ten możemy obniżyć, przykładowo rezygnując z nowych tablic rejestracyjnych. Wtedy całość wyniesie 81 zł. Dodatkowo mamy prawo do rezygnacji z pozwolenia czasowego, wtedy zaoszczędzimy kolejne 13,50 zł. Jest to dobra opcja dla osób, które mogą pozwolić sobie na nieporuszanie się nowym autem w trakcie oczekiwania na rozpatrzenie wniosku i wydanie dokumentów. Oczywiście istnieje również opcja zwiększenia tych opłat. Mowa tutaj oczywiście o możliwości zamówienia tablic indywidualnych. Taka przyjemność będzie nas jednak kosztować 1000 zł.

Rejestracja pojazdu a polisa OC

Do jednego z wielu obowiązków nowego właściciela pojazdu należy dbanie o ciągłość ubezpieczenia OC. Zazwyczaj używane samochodu mają jeszcze funkcjonującą polisę, jednak po upływie określonego czasu to nas przechodzi konieczność jej zakupu. Warto pamiętać, że po zakupie auta ubezpieczenie OC nie odnowi się automatycznie, gdyż pojazd zmienił właściciela. Tym samym należy podpisać umowę ze swoim dotychczasowym ubezpieczycielem lub znaleźć atrakcyjną dla nas ofertę. W tym pomogą nam różnorodne porównywarki ubezpieczeń oraz kalkulatory składek. Pozwolą one na oszacowanie kosztów na polisę oraz wskażą korzystne oferty w danym okresie.