Przebieg ceremonii pogrzebowej

26 stycznia 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Ceremonia pogrzebowa, niezależnie od tego, czy urządzamy pogrzeb świecki, czy wyznaniowy, powinna cechować się powagą. To wyjątkowe wydarzenie – w jego trakcie żegnamy się ze zmarłym oraz oddajemy mu hołd.

Przebieg ceremonii pogrzebowej
Przebieg ceremonii pogrzebowej

W Polsce ostatnie pożegnanie dzieli się na kilka etapów: przygotowanie ciała oraz miejsca spoczynku, odprawienie ceremonii pożegnalnej oraz pochówek. Wszystkimi tymi elementami zajmują się pracownicy zakładów pogrzebowych w porozumieniu z najbliższymi zmarłego. 

Zanim rozpocznie się ceremonia, rodzina wraz z gośćmi mogą wziąć udział w czuwaniu przy zmarłym. W przypadku wyznaniowej ceremonii czuwanie połączone jest z odmawianiem modlitw lub śpiewami. W niektórych sytuacjach, choć ta opcja jest bardziej popularna w anglosaskich krajach, wystawiana jest księga kondolencyjna, gdzie można złożyć pamiątkowy wpis. 

Czuwanie przed pochówkiem ma miejsce w jednym z wybranych miejsc – kaplicy przykościelnej, domu pogrzebowym albo kaplicy znajdującej się na cmentarzu. Zanim jednak zwłoki zostaną wystawione, należy je odpowiednio przygotować do czuwania, jeśli bliscy nie zdecydowali się na kremacje. Zmarły zostaje ubrany w przygotowane przez rodzinę ubrania oraz zostaje poddany cyklowi zabiegów (m.in. golenie, mycie, obcinanie włosów, makijaż). 

Przewóz zwłok

Istotnym elementem jest także przewóz zwłok ze szpitala, umieszczenie go w trumnie albo przeprowadzenie kremacji. Gdy wszystkie te czynności zostaną wykonane, dom pogrzebowy transportuje zmarłego do miejsca czuwania. 

Ceremonia, niezależnie, czy wyznaniowa, czy świecka, ma podobny przebieg. Zaczyna się od przeniesienia ciała do kościoła (w przypadku uroczystości religijnej) lub domu pogrzebowego (uroczystość świecka). Następnie po mszy albo nabożeństwie kondukt żałobny rusza do miejsca ostatniego pożegnania, pochówku. 

Uroczystość może być wzbogacona o oprawę muzyczną, w zależności od jej charakteru może pojawić się orkiestra lub może zagrać organista w kościele. Bardzo często na pogrzebie grają skrzypkowie. Wiele rodzin decyduje się na dodatkowe usługi, takie jak wynajęcie fotografa albo specjalny wystrój domu pogrzebowego, kaplicy lub kościoła.

Po ceremonii najczęściej odbywa się stypa albo konsolacja. To spotkania, w których trakcie bliscy oraz goście jedzą wspólny posiłek, wspominając przy tym zmarłego.

Ceremonia pogrzebowa, w zależności od wyznania i preferencji, może wyglądać inaczej. Niezależnie od tych czynników uroczystość powinna spełniać odpowiednie standardy i być profesjonalnie przygotowana. Park Pamięci oferuje kompleksowe usługi pogrzebowe oraz kremacyjne, obejmujące m.in. sprzedaż trumien i sprzedaż urn, które dostosowane są do wymagań oraz życzeń rodziny zmarłego.