Prowadzenie księgowości JDG

19 marca 2024 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu w Polsce. Wynika to z niskich kosztów z nią związanych, a także relatywnie łatwej do prowadzenia sfery prawno-finansowej i rachunkowej. Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, warto decydować się na samodzielne prowadzenie księgowości? A może lepiej skorzystać z usług profesjonalistów od prowadzenia księgowości?

Prowadzenie księgowości JDG
Prowadzenie księgowości JDG

Jakie formy księgowości są dostępne dla jednoosobowych działalności gospodarczych?

Jednoosobowe działalności gospodarcze z reguły korzystają z księgowości uproszczonej. Może ona przybrać formę:

  • księgi przychodów i rozchodów;
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wybór między tymi modelami ma zasadnicze znaczenie, chociażby z tego względu, że ryczałt nie pozwala na obniżenie przychodu o koszty jego uzyskania. W wyjątkowych przypadkach może wystąpić konieczność prowadzenia tzw. pełnej księgowości (ksiąg rachunkowych) na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Dotyczy to firm, których roczny przychód przekroczy równowartość 2 milionów euro.

Czy samodzielne prowadzenie księgowości dla JDG jest możliwe?

Dla wielu przedsiębiorców samodzielna księgowość uproszczona dla jednoosobowej działalności gospodarczej wydaje się dobrym rozwiązaniem. Choć jednak samodzielne jej prowadzenie jest jak najbardziej możliwe, wymaga dobrej znajomości przepisów. W przypadku błędu potencjalne konsekwencje karnoskarbowe mogą być dla firmy dotkliwe, nawet jeżeli firma nie przeprowadza na co dzień skomplikowanych transakcji.

Samodzielne prowadzenie ewidencji księgowej ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie jest angażujące czasowo. Na samym początku samodzielna księgowość może nie przeszkadzać, ale w miarę rozwoju firmy ilość codziennych obowiązków rośnie i przedsiębiorca będzie miał coraz mniej czasu, aby skupić się na biznesie. Z tego względu coraz bardziej popularny staje się outsourcing usług księgowych, czyli korzystanie z usług biur rachunkowego.

Wsparcie specjalistów jest nieocenione, jeżeli firma przechodzi na pełną księgowość. Jest ona znacznie bardziej złożona niż rozliczenia uproszczone.

Co obejmuje księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wsparcie profesjonalnych usług księgowych może okazać się potrzebne już na etapie planowania samego modelu biznesowego. Profesjonalny doradcy pomogą założyć jednoosobową działalność, zgłaszając ją do rejestru centralnej ewidencji (CEIDG). Prowadzenie firmowej księgowości obejmuje także:

  • prowadzenie KPiR lub ewidencji ryczałtu;
  • odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy;
  • wypełnianie i składanie deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego oraz rozliczanie podatku;
  • pomoc w wyborze optymalnej formy opodatkowania;
  • reprezentowanie firmy przed ZUS oraz urzędem skarbowym;
  • księgowanie kosztów uzyskania przychodu;
  • księgowanie dokumentów firmowych.

Dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem księgowości

Do usług biura rachunkowego należy też prowadzenie niezbędnych ewidencji, jeżeli wynika to z przepisów prawa:

  • prowadzenie ewidencji wyposażenia;
  • prowadzenie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli do działalności jest wykorzystywany pojazd prywatny;
  • ewidencja obejmujące rejestry VAT wraz z realizacją obowiązków, które z tego wynikają, jak składanie deklaracji VAT, wysyłanie pliku JPK.

Warto pamiętać, że w międzyczasie przepisy prawa ulegają zmianom i nie chodzi tylko o normy podatkowe. Samemu trudno śledzić wszystkie nowelizacje, zwłaszcza kiedy firma działa w sektorze, który jest poddany złożonym regulacjom, jak usługi finansowe, medyczne czy związane z ochroną środowiska. Lepiej jest zaufać biurom rachunkowym, które zajmą się kwestiami księgowymi, a w razie potrzeby wesprą JDG doradztwem prawnym.

Jak wybrać usługę księgowości jednoosobowej działalności gospodarczej?

Nawet dla firmy jednoosobowej samodzielna księgowość potrafi być trudnym zadaniem. Dlatego księgowość JDG powinna być wybierana tak, aby zapewnić przedsiębiorcy maksymalne wsparcie. Na szczęście obecnie nie trzeba już korzystać z usług biura stacjonarnego, dostarczając każdorazowo faktury i inne dokumenty. Nowoczesne biura księgowe, takie jak biuro rachunkowe MAZA operują w pełni zdalnie, zapewniając jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa oraz automatyzację świadczonych usług.

Jeśli szukasz pomocy przy założeniu firmy lub w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie wahaj się korzystać z usług profesjonalistów. Sprawdź księgowość online w ofercie MAZA.