Program Czyste powietrze - jak z niego skorzystać?

22 listopada 2021 | Artykuł sponsorowany

Program Czyste powietrze staje się coraz popularniejszy. Osoby, które będą chciały w nim uczestniczyć, mogą liczyć na dofinansowanie w zakresie wymiany nieefektywnego źródła ciepła, a także termomodernizacji budynku. Jak przystąpić do tego programu? Jak uzyskać dotację? Dowiesz się z tego artykułu.

Program Czyste powietrze - jak z niego skorzystać?
Program Czyste powietrze - jak z niego skorzystać?

Czym jest program Czyste powietrze?

Program Czyste powietrze ma na celu poprawę jakości powietrza, a także zapobieganie powstawaniu smogu. W jego ramach możliwe jest uzyskanie dofinansowania na wymianę starego urządzenia grzewczego, które jest niewydajne, na nowe - bardziej ekologiczne. Sam program funkcjonuje od 2018 r., a wg stanu na dzień 9 listopada 2021 r. złożono już blisko 350.000 wniosków.

Kto może skorzystać z programu Czyste powietrze?

Beneficjentami programu Czyste powietrze są głównie właściciele oraz współwłaściciele budynków jednorodzinnych. O dofinansowanie mogą starać się również właściciele lokali mieszkalnych, które zostały wydzielone z jednorodzinnego domu mieszkalnego.

Ile dofinansowania można otrzymać?

Dofinansowanie w ramach programu Czyste powietrze uzależnione jest od dwóch warunków:

  • kryterium finansowego beneficjenta,
  • wybranej opcji.

Program został podzielony na dwa warianty w zależności od tego, jakie dochody osiąga beneficjent:

  • dofinansowanie podstawowe,
  • dofinansowanie podwyższone.

W ramach podstawowego dofinansowania jego wysokość waha się pomiędzy 10.000 zł a 30.000 zł. Z kolei podwyższone dofinansowanie to kwoty od 15.000 zł do 37.000 zł. Szczegóły na temat każdego z wariantów możesz poznać z artykułu na blogu Obudowie – link: https://obudowie.com/program-czyste-powietrze-co-to-jest-i-jak-z-niego-skorzystac/

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Ogólne założenie programu przewiduje dofinansowanie wymiany nieefektywnego źródła ciepła, a także termomodernizację budynku. Kiedy jednak pozna się szczegóły, można zauważyć, że w ramach Czystego powietrza możliwe jest uzyskanie środków również na instalację fotowoltaiczną.

W ramach programu Czyste powietrze można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż:

  • kotłowni gazowej,
  • kotła gazowego kondensacyjnego,
  • kotła na pellet drzewny,
  • ogrzewania elektrycznego,
  • pompy ciepła typu powietrze/woda,
  • wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji).

Jak podano na dedykowanej programowi stronie internetowej, największą popularnością wśród składających wnioski, cieszą się kotły gazowe kondensacyjne. Na kolejnych pozycjach znajdują się urządzenia grzewcze na biomasę, kotły węglowe, pompy ciepła powietrzne.

Jak złożyć wniosek w programie Czyste powietrze?

Składanie wniosku o uzyskanie dofinansowania w ramach programu Czyste powietrze można przeprowadzić na 3 sposoby. Pierwszym jest rejestracja na portalu beneficjenta, a następnie pobranie wniosku. Należy go wypełnić, a następnie dostarczyć do WFOŚiGW lub gminy - o ile ta współpracuje z wcześniej wymienioną jednostką.

Jak podano na portalu Obudowie, drugim sposobem jest przeprowadzenie całej procedury przez internet. Wtedy konieczne jest skorzystanie z dedykowanego serwisu internetowego, do którego można się zalogować, wykorzystując swój profil zaufany. Tam dostępny jest do wypełnienia wniosek, do którego należy dołączyć zeskanowane wymagane dokumenty. Podpis odbywa się również za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Trzecią drogą jest złożenie wniosku podczas starania się o kredyt Czyste powietrze. Wtedy jego wypełnieniem zajmuje się pracownik banku. Złożenie wniosku odbywa się dopiero po przyznaniu kredytu.

Podsumowanie

Program Czyste powietrze umożliwia otrzymanie dofinansowania na wymianę nieefektywnego pieca, który dodatkowo szkodzi środowisku. Kwoty zależne są od wysokości dochodów, a także wybranych opcji. Wniosek o dofinansowanie można złożyć w formie papierowej, przez internet, a także poprzez bank.