Proces rejestracji firmy na Gewerbe w Niemczech dla polskich przedsiębiorców: krok po kroku

22 lutego 2024 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Kwestia zakładania własnej firmy w Niemczech na Gewerbe nadal budzi spore zainteresowanie wśród przedsiębiorczych Polaków. Coraz więcej z nich, migrując na zachód, porzuca stabilny etat, decydując się na założenie u naszych sąsiadów samodzielnej działalności gospodarczej. Gewerbe okazuje się wówczas jedną z najbardziej preferowanych form działalności. Sprawdź, jak skutecznie zarejestrować firmę i rozpocząć własny biznes w Niemczech!

Proces rejestracji firmy na Gewerbe w Niemczech dla polskich przedsiębiorców: krok po kroku
Proces rejestracji firmy na Gewerbe w Niemczech dla polskich przedsiębiorców: krok po kroku

Jak założyć firmę w Niemczech na Gewerbe?

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej umożliwia polskim obywatelom zakładanie własnych działalności gospodarczych w innych krajach członkowskich, w tym także w Niemczech. Prawo to wynika z ujednoliconych przepisów dotyczących zakładania i prowadzenia firmy, które obowiązują we wszystkich państwach należących do struktur UE. Polscy fachowcy licznie decydują się na wyjazd za zachodnią granicę, gdzie coraz częściej – zamiast szukać zatrudnienia na etat – wybierają pracę na własny rachunek, zakładając za zachodnią granicą samodzielne przedsiębiorstwa.

Proces zakładania własnej działalności gospodarczej w Niemczech stanowi wieloetapowe przedsięwzięcie. Kolejne kroki obejmują nie tylko rejestrację przedsiębiorstwa w niemieckim urzędzie i założenie siedziby firmy, ale także kwestie związane z obowiązkowymi ubezpieczeniami u naszych zachodnich sąsiadów. Na przedsiębiorców z Polski czekają przede wszystkim dwie kluczowe formalności, które należy spełnić, aby skutecznie rozpocząć własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec.

Miejsce prowadzenia Gewerbe w Niemczech

Nadrzędną sprawą jest ustalenie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Warto przy tym wiedzieć, że w Niemczech jest możliwa rejestracja firmy typu Gewerbe również w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie posiada zameldowania na terenie Niemiec. W takim przypadku należy jednak wykazać, że główne miejsce świadczenia usług w ramach prowadzonej działalności będą stanowić właśnie Niemcy. Aby poświadczyć ten fakt, wymagane jest zazwyczaj przedłożenie w tamtejszym urzędzie umowy najmu lokalu stanowiącego miejsce rejestracji firmy.

Rejestracja firmy w niemieckim urzędzie

W Niemczech instytucją zajmują się wpisami do ewidencji działalności gospodarczej jest tamtejszy Gewerbeamt. Przedsiębiorcy muszą również pamiętać o zgłoszeniu swojej firmy do niemieckiego urzędu skarbowego, czyli Finanzamtu. Na osoby świadczące niektóre usługi rzemieślnicze czeka jeszcze dodatkowy obowiązek w postaci przedłożenia do urzędu dokumentów potwierdzających posiadane uprawnienia i prawo do wykonywania zawodu w Niemczech.

Proces rejestracji firmy w Niemczech na Gewerbe – jak przebiega?

Rejestracji firmy Gewerbe w Niemczech można dokonać na dwa sposoby. Przedsiębiorcy mogą w tym celu udać się osobiście do jednego z niemieckim urzędu lub dopełnić niezbędnych formalności przez Internet. Rejestracja online jest znacznie szybsza i wygodniejsza, ponieważ nie wymaga nawet wychodzenia z domu – przedsiębiorca musi jedynie wypełnić stosowny wniosek na stronie internetowej niemieckiego urzędu.

Rejestracja Gewerbe w niemieckim urzędzie – wymagane dokumenty

Punktem obowiązkowym w trakcie rejestracji firmy w Niemczech jest dostarczenie do urzędu kompletu wymaganych dokumentów. Wśród nich wymienia się kserokopię dowodu osobistego lub paszportu oraz pełnomocnictwo upoważniające danego przedsiębiorcę do założenia własnej działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów.

Własna Gewerbe a kwestia ubezpieczeń

Rejestracja firmy w Niemczech wiąże się z pewnymi kosztami, wśród których wymienić należy przede wszystkim składki na obowiązkowe ubezpieczenia (zdrowotne i pielęgnacyjne). Oprócz nich przedsiębiorcy mogą wykupić ubezpieczenia dodatkowe takie jak np. ubezpieczenie emerytalne, wypadkowe czy od odpowiedzialności cywilnej.