Praca zdalna a e-zwolnienie

9 października 2023 | Aktualizacja: 10 października 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Praca zdalna zdobyła szczyty swojej popularności podczas pandemii koronawirusa. W tym czasie pracownicy wielu firm i urzędów pracowało z domu. Obecnie, pomimo tego, że powróciliśmy już do normalności, praca zdalna nadal jest bardzo popularna i chętnie wybierana przez osoby, które poszukują pracy. Jak natomiast ma się e-zwolnienie do pracy z domu?

Praca zdalna a e-zwolnienie
Praca zdalna a e-zwolnienie

Czym jest praca zdalna?

Pracą zdalną nazywamy pracę wykonywaną całkowicie lub częściowo poza biurem, najczęściej z naszego domu. Do pracy zdalnej wykorzystuje się środki, które pomagają w bezpośrednim porozumiewaniu się z pracownikami i klientami na odległość. Istnieje również możliwość pracy hybrydowej, czyli pracownik częściowo pracuje w siedzibie firmy, a częściowo z domu.

Praca zdalna może mieć także okazjonalny charakter. Oznacza to, że na wniosek pracownika pracodawca może pozwolić pracować mu z domu, jednak jej ilość w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć 24 dni. Co więcej, możliwość pracy zdalnej jest jedną z przyczyn, które mają wpływ na pozostanie pracownika w danej firmie.

Praca zdalna na zwolnieniu lekarskim

Pracownik posiadający zwolnienie lekarskie zostaje w domu, aby wyzdrowieć. Co jeśli pracodawca sugeruje, że powinien on pracować zdalnie? Pracownik na zwolnieniu lekarskim ma wyzdrowieć i może on “bez konsekwencji” nie pracować. Oznacza to, że pracownik nie może na zwolnieniu lekarskim pracować. Co więcej, samodzielna praca zdalna podczas zwolnienia lekarskiego bez zgody czy wiedzy pracodawcy, może zostać uznana za naruszenie obowiązków pracowniczych. Biorąc jednak pod uwagę pracę z domu z własnej inicjatywy nie stanowi ciężkiego naruszenia obowiązków, a jeśli ona nie przedłuża choroby, to w ogóle nie można mówić o ich naruszeniu.

W przypadku kiedy pracownik jest zatrudniony na umowę zlecenie, może wykonywać pracę zdalną na podstawie odpowiedniego postanowienia, które zawarte jest w umowie. Świadczenie pracy zdalnej może również zostać wprowadzone w ramach porozumienia się z pracodawcą.

A co jeśli pracownik od samego początku pracuje zdalnie?

Zwolnienie z powodu kwarantanny bądź izolacji pracownika pojawia się w systemie ZUS i trafia bezpośrednio do pracodawcy.  Pomimo tego, pracownicy mogą wykonywać pracę zdalną, ale tylko za zgodą pracodawcy. Zwolnienie widoczne w systemie nie jest wtedy brane pod uwagę jako nieobecność pracy i pracownikowi wypłacane jest takie samo wynagrodzenie za pracę jak wtedy, gdyby ona nie chorowała. A co w przypadku innych chorób? Wtedy praca zdalna nie jest dopuszczalna. W prawie pracy specjalne uwarunkowania dotyczą tylko Covidu. Żadna inna choroba nie umożliwia nieuznania zwolnienia lekarskiego i wykonywania pracy zdalnej.

Potrzebujesz e-zwolnienia? Zgłoś się do przychodni Jutro Medical!

Jutro Medical to nowoczesna przychodnia jutra. Działa ona w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każdy człowiek, który posiada ubezpieczenie, może z niej skorzystać. W tej placówce bez problemu otrzymasz nie tylko szybką pomoc medyczną, ale również e-skierowanie, e-receptę oraz e-zwolnienie. Zapisz się do przychodni Jutro Medical!