Praca w Norwegii - co musisz wiedzieć?

11 grudnia 2020 | Artykuł sponsorowany | 5 min. czytania

Znalezienie dobrze płatnej i adekwatnej do naszych umiejętności pracy w Norwegii jest możliwe. Warto jednak nie iść na żywioł, nie wierzyć ludziom, którzy mówią, że praca w Kraju Fiordów leży na ulicy, a rzetelnie się do poszukiwania pracy za granicą przygotować. Oferty pracy w Norwegii są kuszące, ale przedarcie się przez wszelkie formalności związane z legalizacją pobytu oraz podjęciem obowiązków zawodowych wymaga wsparcia kogoś, kto zna norweskie prawo pracy oraz specyficzny norweski rynek pracy.

Praca w Norwegii - co musisz wiedzieć?
Praca w Norwegii - co musisz wiedzieć?

Legalna praca w Norwegii

Jeśli masz ważny dowód tożsamości albo paszport, masz prawo do pobytu i pracy w Norwegii przez okres do 3 miesięcy. Gdy chcesz przebywać w Norwegii dłużej niż 3 miesiące, musisz najpierw zarejestrować swój pobyt, a następniezłożyć podanie o pozwolenie na pobyt. Warunkiem uzyskania tego pozwolenia, zwanego prawem do pobytu, jest przedstawienie takich dokumentów jak: umowa o pracę, odcinki z pensji czy zaświadczenie o nauce w Norwegii. W przypadku osób, które przeprowadzają się do Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy, istnieje konieczność zgłoszenia tego faktu do rejestru ewidencji ludności. Mamy na to 8 dni od daty przyjazdu do Norwegii. 

Praca wakacyjna (sezonowa)

Aby podjąć pracę wakacyjną (sezonową) w Norwegii trzeba mieć ukończone 13 lat. Osoby, które skończyły 15 lat, mogą objąć wszystkie stanowiska, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i nie przeszkadzają w nauce. Osoby niepełnoletnie objęte są w Norwegii osobnymi przepisami prawa pracy. Pracodawcy muszą zapewnić im odpowiednią umowę i stawkę, która może różnić się w zależności od wieku, a także są zobligowani do przestrzegania odpowiedniego czasu pracy oraz godzin, w których praca jest świadczona. 18-latkowie mogą podjąć się już każdej pracy – do czasu ukończenia 20 roku życia nie mogą jednak sprzedawać i serwować wysokoprocentowych alkoholi.

Polacy niemal równie chętnie wyjeżdżają do pracy sezonowej (45%), jak do pracy stałej (55%).

Czy można znaleźć pracę w Norwegii, nie znając ani języka norweskiego, ani angielskiego? 

Oczywiście można, ale poszukiwanie zajęcia zarobkowego na własny rachunek (tzw. pocztą pantoflową), kiedy nie zna się języka obcego, zawsze jest ryzykowne. Norweskie prawo pracy jest inne niż polskie, a przejście przez skomplikowane procedury związane z weryfikacją i nostryfikacją dyplomów oraz wszelkich świadectw potwierdzających umiejętności zawodowe jest dla osób nie znających ani języka norweskiego, ani angielskiego niewykonalne. Jeśli udało Ci się wyjechać do Norwegii na własną rękę i znaleźć polecane przez znajomego miejsce pracy, w przypadku braku znajomości języka obcego już na wstępie napotkasz potencjalne przeszkody związane z porozumiewaniem się z zagranicznym pracodawcą. 

Czy to oznacz, że bez znajomości języka w ogóle nie ma co myśleć o poszukiwaniu pracy w Norwegii? Niekoniecznie. Jeśli zgłosisz się do dobrego Biura Pośrednictwa Pracy, dedykowany Ci z ramienia Biura koordynator będzie wyszukiwał spersonalizowane oferty zatrudnienia w Norwegii, Ty natomiast będziesz mógł się im przyglądać tak długo, aż trafisz na tę wyjątkową, która sprawi, że podejmiesz decyzję o wyjeździe. Jeśli pracodawca zaakceptuje twoje wykształcenie, doświadczenie oraz brak znajomości języka norweskiego lub angielskiego, najprawdopodobniej będziesz mógł się go uczyć już na miejscu. Nie, nie zostaniesz z tym sam. Zawsze będziesz mógł skontaktować się ze  swoim koordynatorem i poprosić o wsparcie.

W jakich sektorach gospodarki najłatwiej znaleźć pracę w Kraju Fiodów

Nie ma problemów ze znalezieniem pracy w sektorze budowlanym, w takich zawodach jak: 

  • dekarz,
  • cieśla szalunkowy,
  • spawacz,
  • murarz,
  • malarz,
  • elektryk,
  • tynkarz,
  • posadzkarz,
  • operator koparki,
  • hydraulik.

Na pewno znajdziemy zajęcie zarobkowe w zawodach związanych z opieką, logistyką, hotelarstwem i gastronomią oraz w sektorze mechanika/motoryzacja. Paradoksalnie, w sektorach, w których pracy jest najwięcej, najtrudniej znaleźć ciekawe oferty. Pomoc koordynatora z Biura Pośrednictwa Pracy jest więc nie do przecenienia. 

Jak ustala się zarobki w Norwegii

Tym, co przyciąga Polaków na norweski rynek pracy, są oczywiście zarobki. Obecnie w Norwegii obowiązują godzinowe stawki minimalne jedynie w następujących branżach:

  1. Budownictwo.
  2. Usługi sprzątania.
  3. Hotelarstwo i gastronomia.
  4. Branża stoczniowa.
  5. Ogrodnictwo i rolnictwo.
  6. Rybołówstwo i przetwórstwo rybne.
  7. Usługi elektryczne.
  8. Transport towarów i osób.

W zależności od branży stawki wynagrodzeń ustala się przy uwzględnieniu różnych kryteriów, np. kwalifikacje (branża: budowlana, stoczniowa, rybna), bądź wiek (branża: gastronomiczna i hotelarska, usług sprzątających). Wszelkie ustalenia dotyczące w/wstawek podejmuje się na drodze negocjacji między przedstawicielami związków zawodowych oraz przedstawicielami związków zrzeszających pracodawców. 

Minimalne stawki godzinowe w budownictwie w roku 2020 kształtują się następująco:

  • wykwalifikowani pracownicy mogą liczyć na nie mniej, niż 209,70 NOK za godzinę;
  • niewykwalifikowani pracownicy bez doświadczenia w branży mogą liczyć minimum na 188,40 NOK za godzinę;
  • niewykwalifikowani pracownicy z przynajmniej rocznym doświadczeniem w budownictwie zarobią minimum 196,50 NOK za godzinę;
  • pracownicy poniżej 18. roku życia mogą liczyć na przynajmniej 126,50 NOK za godzinę.

W przygotowaniu artykułu pomogła Agnecja Jobbassistance https://jobbassistanse.com/praca-w-norwegii/ zajmująca się pośrednictwem pracy za granicą.