Niekorzystna historia BIK – czy da się ją wyczyścić?

27 sierpnia 2021 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która ma ogromny wpływ na naszą zdolność kredytową i wiarygodność finansową. Informacje, które gromadzi BIK są podstawą dla banków w przyznawaniu bądź nie przyznawaniu kredytów. Posiadasz złą historię w BIK? Czy można ją „wyczyścić”?

Niekorzystna historia BIK – czy da się ją wyczyścić?
Niekorzystna historia BIK – czy da się ją wyczyścić?

„Czyszczenie BIK” – czy to możliwe?

Wiele firm w swoich ofertach i sloganach stosuje określenie „czyszczenie BIK”. Chodzi tutaj o usunięcie z bazy Biura Informacji Kredytowej negatywnych informacji wskazujących na złą historię kredytową. Nie dajmy się jednak naciągnąć! Nie istnieje bowiem w polskim prawie żaden przepis pozwalający na legalne usunięcie niekorzystnych informacji w BIK. Należy pamiętać, że Biuro Informacji Kredytowej tylko zbiera i publikuje informacje o kredytobiorcy, które dostarczane są przez niezależne podmioty – banki, SKOK-i i inne firmy pożyczkowe. Nie ma ono więc żadnego wpływu na to, jak prezentuje się nasza historia kredytowa i wiarygodność finansowa.

Usunięcie danych z BIK

Istnieje jednak sposób na usunięcie danych z bazy Biura Informacji Kredytowej. Legalnie można to zrobić na 3 sposoby:

  • odwołanie zgodny na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie – są to informacje o kredytach, które zostały spłacone terminowo. Mają więc pozytywny wpływ na naszą historię oraz zdolność kredytową, jeżeli jednak chcemy, możemy takie informacje usunąć;

  • usunięcie informacji o kredycie, który nie został spłacony w terminie – taka możliwość także istnieje, jednak dopiero 5 lat po tym, jak kredyt zostanie w całości spłacony;

  • poprawienie błędnych informacji na swój temat – nazwiska, daty urodzenia itp.

 

Jak więc działają firmy, które rzekomo „czyszczą BIK”? Dokładnie na tych samych zasadach. Pamiętaj więc, że takich zmian możesz dokonać samodzielnie, na dodatek zupełnie bezpłatnie. Aby tego dokonać wniosek należy złożyć w instytucji, która przekazała Twoje dane do BIK.

Regularne sprawdzanie historii w BIK

Jeżeli dbasz o swoje finanse oraz wiarygodność finansową, warto sprawdzać swoją historię w BIK regularnie. Wystarczy założyć konto na stronie Biura Informacji Kredytowej oraz przejść procedurę weryfikacyjną, aby (oczywiście odpłatnie) pobrać raport na temat swojej historii kredytowej.

Kredyt a zła historia w BIK

Zła historia kredytowa w BIK dyskwalifikuje nas w bankach jako potencjalnych kredytobiorców. Bank dokładnie prześwietla bowiem naszą historię kredytową, aby określić zdolność oraz zminimalizować ryzyko związane z udzielaniem kredytu. Jeżeli w oczach banku nie jesteśmy wiarygodnymi klientami, każdy wniosek kredytowy zostanie odrzucony. Każdy bank opiera swoją decyzję właśnie na informacjach, które zgromadziło na nasz temat BIK. Co zrobić w sytuacji, gdy banki odmawiają udzielenia nam kredytu?

Pożyczki online a niekorzystna historia kredytowa

Aktualnie nie istnieją na rynku pożyczki bez BIK, choć wiele firm pożyczkowych wciąż reklamuje się tym hasłem. Jest to jednak błędny skrót myślowy. Chodzi bowiem o to, że firmy pozabankowe i parabanki chętniej udzielają pożyczek nawet takim klientom, których historia kredytowa w BIK nie jest idealna. Mają one nieco mniejsze wymagania, na podstawie których oceniają naszą zdolność pożyczkową oraz wiarygodność finansową. Jeżeli więc banki skutecznie odmawiają nam udzielenia klasycznego kredytu, warto zastanowić się nad pożyczką ratalną online.

Porównywarki pożyczek, a najlepsze oferty

W sieci znajdziemy liczne porównywarki pożyczek, które w kilka sekund porównają setki ofert i pokażą nam te najlepsze. W porównywarce wystarczy podać kwotę finansowania, okres, na jaki chcemy zaciągnąć pożyczkę oraz wysokość miesięcznej raty. Po kilku sekundach otrzymamy oferty, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Warto jednak porównać wszystkie aspekty wybranych pożyczek tak, aby mieć pewność, że wybrana przez nas opcja jest tą najlepszą i najkorzystniejszą dla nas oraz naszego budżetu.

 

Decydując się na zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej czy firmie pozabankowej należy także pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z umową pożyczkową, wysokością odsetek i dodatkowych opłat, terminach spłaty oraz wysokością raty. Te elementy bowiem mają ogromny wpływ na realną kwotę, którą będziemy musieli oddać naszemu pożyczkodawcy.